Бізнес на трикотажі: як Тетяна Абрамова завойовує світ

7416
K.Fund Media
Український одяг під брендом RITO продається в Литві, Чехії, Канаді та Данії

Тендітну і привітну засновницю бренду RITO Тетяну Абрамову переповнює енергія – в рукостисканні, в розмові, у веденні бізнесу. Коли мова заходить про компанію та її розвиток, то вона порівнює себе із криголамом або з бультер’єром.

Протягом 25 років скромне виробництво із однією в’язальною машинкою перетворилося на провідне підприємство трикотажної галузі, яке щорічно випускає понад 25 тис. продукції.

Розповідаючи про бізнес, Абрамова використовує займенник «наш», маючи на увазі себе та колектив компанії.

Несподівана зустріч

Будь-який бізнес починається тоді, коли на ринку виникає потреба в якомусь товарі або послузі.

«Коли ми починали в 90-ті, був дефіцит красивого та модного одягу», – згадує Абрамова. В той час вона вчилася в аспірантурі «наргоспу» і мріяла відкрити свою справу.

Початкові інвестиції складали $400
Початкові інвестиції складали $400. K.Fund Media

Несподівана зустріч із подругою Оленою Дерев’янко, яка працювала в трикотажному ательє, круто змінила їхнє життя. Вони вирішили спробувати свої сили у трикотажному бізнесі.

Абрамова взялася за організацію підприємства, а Дерев’янко відповідала за дизайн виробів.

Бізнес почався із однієї єдиної побутової в'язальної машинки Brother

Початкові інвестиції складали $400 і окупилися вже за півроку.

«Наші вироби помітно вирізнялися на загальному тлі однакового та сірого одягу», – згадує Абрамова.

Кмітливість у поміч

На початковому етапі її фірма випускала всього 30-50 одиниць товару на місяць.

Але поступово виробництво зростало, і потреби розширення асортименту вимагали оновленого технологічного парку. Коли на виробництві не могли створити ту чи іншу модель через відсутність спеціалізованого технологічного обладнання, то Абрамова закачувала рукави і починала шукати необхідний верстат. Наприклад, одна така історія трапилася із придбанням трикотажних кеттельних машин.

Розширення асортименту вимагали оновлення чи технологій.
Розширення асортименту вимагали оновлення чи технологій. K.Fund Media

Виробляв обладнання Подільський завод швейних машин, але там черга була розписана на кілька місяців вперед. Доводилося йти на хитрощі в переговорах.

«Правдою, неправдою я домагалася зустрічі з директором і дуже просила його допомогти нам отримати необхідне обладнання без черги. За це він висував свою вимогу, наприклад, в епоху бартеру – отримати рознарядку на трактор. Доводилося домагатися цієї рознарядки», – розповідає підприємиця.

Стукайте – відкриють

Епоха бартеру тривала недовго. Для розвитку бізнесу потрібні були гроші. І Абрамова стала залучати кредити, не дивлячись на високі процентні ставки.

Щоби їх відпрацювати, вводили нічні зміни. Вся продукція реалізовувалася в Україні, але поступово Абрамова освоїла ринки сусідніх країн.

Зараз частка експорту в структурі виробництва RITO становить 15%

Поставки йдуть до Литви, Чехії, Канади, Данії.

Абрамова впевнена, що ділового партнера можна знайти завжди, головне – робити класний продукт. Наприклад, в Литву компанія вийшла завдяки покупниці виробів RITO – дружині дипломата. Саме вона і запропонувала Абрамовій спробувати вийти на литовський ринок.

«Перша наша вилазка на ярмарок до Литви продемонструвала, що люди в захваті від українського трикотажу. І ми вирішили спробувати», — говорить підприємиця.

Зараз компанія активно розвиває інтернет-магазин
Зараз компанія активно розвиває інтернет-магазин. K.Fund Media

Схожа історія склалася і з виходом на данський ринок – також допомогла фанатка бренду RITO. Знайти партнерів на фінському ринку несподівано допомогла німецька програма «Служба старших експертів». Послуги цієї служби припускають, що будь-яка компанія може запросити з Німеччини для безкоштовної консультації пенсіонера, який працював у потрібній галузі. У RITO скористалися програмою, щоби вдосконалити структуру підприємства. Запрошена дизайнерка фінського походження, оцінивши якість та дизайн українського трикотажу, запропонувала свою допомогу із контактами у Фінляндії.

Як Олександра Балясна одягає найменших

Зараз компанія активно розвиває інтернет-магазин, часом замовлення приходять з усіх кінців світу, навіть з Аляски або з Нової Зеландії.

«Інтернет-торгівля важлива, коли виходиш на західні ринки, – підкреслює Абрамова і додає – Треба стукати в усі двері, і вам відкриють».

Поділитися: