Бізнес-модель: що це та навіщо вона потрібна

812
K.Fund Media
Професор Каліфорнійського університету в Берклі Девід Тіс про те, чому головне в бізнесі – потреби споживача, та як їх спрогнозувати

Девід Тіс – директор Інституту бізнесу інновацій та професор Haas School of Business – UC Berkeley. Понад 30 років він вивчає економіку знань, надає консультації для бізнесу та урядів у всьому світі. З лекцією «Бізнес-моделі та можливості для розвитку» Тіс виступив в інноваційному парку UNIT.City. K.Fund Media законспектував головні тези професора.

Потреби споживача – на першому місці

Щоразу, коли ви створюєте нову компанію чи бренд, вам потрібно запитувати себе: «Чому це має сподобатися споживачеві?» Якщо вже ви розробляєте якусь продукцію, то цілком зрозуміло, що вам самим вона подобається (принаймні повинна подобатися, інакше ви рано чи пізно себе виснажите), але тут йдеться не про ваші вподобання.

K.Fund Media

Запитуйте себе: «Хто цей споживач, якому мій товар настільки припаде до душі, що він за нього платитиме?» До того ж платитиме стільки, скільки потрібно, аби ваша справа трималася на плаву.

Перспектива замість незначного прибутку

Ми постійно намагаємося знайти компроміс між наявними технологіями та запитами ринку. Вам – як розробнику – потрібно не просто створити вартісний товар, а й отримати з цього достатній прибуток. Моя друга найбільш відома наукова стаття 1986 року під назвою «Здобувати вигоду з технологічних інновацій» (Profiting from Technological Innovation) описує якраз цей феномен.

Потрібно не просто створити якісний товар, а й отримати з цього достатній прибуток

Багато компаній, як ми пересвідчилися, не спромоглися визначити вартість свого товару – вони створювали дуже якісний продукт, але припускалися помилок, встановлюючи на нього ціну.

Того, що вони мали у підсумку, виявилося недостатньо, аби покривати витрати й підтримувати механізми просування інновацій. Тож тут важливо мислити не лише про короткострокову вигоду, а й про перспективу.

Влучна ідея або зміна курсу

Бізнес – як наука: потребує вдалих гіпотез. А стратегія – це відповідь на запитання, як мені постійно продукувати інновації.

Кожна бізнес-модель починається з ідеї. Я називаю цей етап креативною тимчасовою бізнес-моделлю.

Адже ми лише припускаємо, що знаємо, чого хоче наш споживач, за що він буде платити, і що ми з цього матимемо. Але звідси випливає запитання: а як мені точно про це дізнатися (особливо, якщо в мене немає $10 млн на дослідження маркетологів)?

Можливо, у вас прекрасна інтуїція, як у Стіва Джобса. Але, скоріш за все, ви не вгадаєте з першого разу. Доведеться переглядати свою гіпотезу і, як радять в «Бережливому стартапі» (Lean Startup), вчитися, а потім відповідно до того, що ви дізнаєтеся про клієнтів, змінювати свій курс. У випадку з програмним забезпеченням такі маневри не є витратними. Якщо ж ви працюєте над розробкою «Лайнера мрії» чи чимось масштабним, що вимагає серйозних інвестицій, завдання, ясна річ, ускладнюється.

K.Fund Media

Отже, хист підприємця – передовсім у вдалій гіпотезі. Але зрозуміти ситуацію – ще не все. Потрібно доводити справу до кінця. Обидва ці елементи є критично важливими для успіху.

Авторка статей для Harvard Business Review Джоан Маґретта якось писала: бізнес-модель – це історія, яка пояснює, як працює підприємство. Бізнес-модель – це архітектура бізнесу. Це каже про те, що тут є елемент творчості.

В індустріальній економіці бізнес-моделі не були такими важливими

Вам треба було стояти в черзі за хлібом, якого було лише кілька видів. У економіці знань у споживачів є вибір. Аби бути конкурентноспроможними, потрібно надати споживачам не просто товар або послугу, а рішення їхніх проблем.

В наступній частині лекції читайте про приклади успішних бізнес-моделей.

 

Вам буде цікаво: Модельний бізнес: «Построение бизнес-моделей» Александра Остервальдера та Іва Піньє
Поділитися: