Бізнес-досвід: звідки на ринку праці дискримінація

167
Shutterstock
Чому вітчизняні працедавці не соромляться кривдити потенційних співробітників

В Україні найпоширеніший вид трудової дискримінації – віковий. Слідом йде гендерна дискримінація. Такі дані профільного сайту rabota.ua. K.Fund Media опитав бізнесменів і рекрутерів, звідки беруться сексистські вакансії і з якими ще видами дискримінації вони стикалися.


Дмитро Єрмоленко Співвласник компанії Zeebra (ТМ Butlers)

У нас в компанії працює більше дівчат, ніж чоловіків. Але це не наша примха, просто на відкриті вакансії відгукуються дівчата. Зазначу, що стать на рівень зарплати не впливає.

Якщо говорити про вік, то це найбільш сенситивна тема. Але вона пов’язана не з віком, а з енергією людини та її ставленням до роботи. Тому що основний критерій, за яким ми відбираємо кандидата – це його ставлення до нової роботи. Якщо людина «горить», отримує кайф від того, що робить, то знання напрацює швидко.

Важливими є й цінності команди, які формуються переважно під впливом лідера. Якщо колектив не толерантний, наприклад, до релігійних поглядів, до сексуальної орієнтації працівника, то можуть виникнути конфлікти. Часом це і є причиною розбірливості роботодавця.


Олена Барсукова (Терзінова) Партнер консалтингової групи Selena group

Одного разу, після кількох відбіркових інтерв’ю, я рекомендувала генеральному директору однієї невеликої компанії на ключову адміністративну позицію фахівця, що повністю відповідав усім вимогам. Дівчина легко орієнтувалася в профтемі та впоралася з відбірковими кейсами. Після інтерв’ю з гендиректором я почула несподіване запитання: «Дуже дивна … що у неї з носом?».

Керівник так болісно відреагував на форму носа кандидата (хоча нічого надприродного в ньому не було), що все інтерв’ю намагався зрозуміти, чи зможе працювати з людиною, ніс якої не вписується в його власне уявлення про носи. Було би смішно, якби не було так сумно.

Дівчині відмовили, знайшовши іншу причину з соціально прийнятних варіантів. Після цього ми ще довго шукали відповідного кандидата з потрібним досвідом і «правильним» носом.

Неважливо в даному випадку, що фізіогноміка розповідає про форми носа, а важливо те, чи будемо ми враховувати гороскопи, фізіономічний аналіз та інші персональні особливості під час підбору людей в свою команду або компанію. Думаю, такі вимоги і аналіз цілком доречні в бізнесі шлюбних агентств. В інших випадках набагато важливіше розуміння цінності різних підходів і характерів у вирішенні бізнес-задач.


Ілля Фомін Керуючий партнер рекрутингової компанії COMILFO Executive Search

Дискримінація визначається законодавством або бізнес-етикою. З першим все ясно: існують цілком визначені формулювання, закони і відповідальність за порушення. Етично ж «неписані» правила пов’язані з переконаннями і стереотипами. Добре ілюструє такі правила дослідження в усіх країнах світу – у разі порівнянного досвіду і кваліфікації жінкам за ту саму роботу схильні платити менше. А ще привабливі на вид люди заробляють більше. Якщо говорити про етнічні утиски, то в Україні такі випадки дуже рідкі.

Насправді багато дослідників стверджують, що різноманітність породжує успішність. Наприклад, США – успішна країна, що складається з іммігрантів з усього світу. У бізнесі є тренд на різноманітність: покоління, індустріальний досвід, культура.


Поділитися: