Бізнес-досвід: поради підприємців самим собі

360
Shutterstock
Засновник Kumpel Group Марк Зархін, керівник bit.ua Тетяна Гриньова та співвласник Холдингу емоцій «!Fest» Андрій Худо діляться порадами, які хотіли б отримати у 20-річному віці

В рамках проекту UGENERATION, що спрямований на популяризацію креативного підприємництва, відомі українські підприємці виступили з лекціями для студентів в університетах Житомира, Києва та Львова. Наступний івент – конференція UNGENERATION з 15-ма спікерами відбудеться 21 квітня у Києві.

Організатори проекту зібрали  поради, які підприємці дали б собі в молодості або на старті підприємницького шляху.

Марк Зархин
Марк Зархін Засновник Kumpel Group

1. Займайся тільки тим бізнесом, який тобі подобається, відповідає твоїм смакам, цінностям, мріям

Мої найбільші провали, пов’язані з розробкою концепцій ресторанів, сталися тоді, коли я прислухався до всіх порад і думок, окрім своїх. Так сталося, наприклад, з першим проектом «Піца Челентано» в 1996 році, який за два роки збанкротував. Проблема не в тому, що радники були некомпетентними, навпаки, на відміну від мене, вони мали багаторічний ресторанний досвід. Просто цей ресторан не відповідав моїм уявленням про заклад, який я особисто хотів би регулярно відвідувати. Я не розумів, хто і чому був клієнтом цього ресторана, які люди повинні були там працювати, яка там мусила звучати музика та готуватися їжа.

Це як пошук певної хвилі на радіо. Тут в резонанс мусять увійти цінності та уподобання розробника концепту, працівників, що провадять бізнес та кінцевого споживача. Не має резонансу – не налаштується бізнес. Зрозумівши це, я розробив іншу модель, яка є успішною вже 20 років.

2. Довіряй людям доти, доки вони не дали суттєвого приводу до недовіри

Недовіра і тотальний контроль можуть бути продуктивними лише в короткотермінових проектах. В довго- і середньотермінових бізнесах вони поглинають купу ресурсу і придушують ініціативність та креативність працівників. Для сучасного бізнесу – це прямий шлях до банкрутства.

3. Зростання фінансових показників не гарантує, що твій бізнес не опиниться на межі банкрутства. Головне – цінність твого продукту для споживача.

Тривалий час позитивна динаміка зростання фінансових показників в компанії була головним чинником проти розробки і впровадження інновацій. Домінувала логіка фінансистів – нащо витрачати ресурси і ризикувати, якщо і так все добре. При цьому ігнорувалися актуальні ринкові вимоги. Як наслідок – втрата великої долі ринку і динаміки розвитку.


Тетяна Гриньова Засновник bit.ua та Fitness Geek Camp

1. Мріяти і ставити цілі масштабно

«Ми стаємо тими, ким плануємо стати» – це дуже очевидний, здається, факт, але так багато з нас планує або нічого (пливе за течією), або дуже поверхнево. Керується у мріях тим, що є очевидним і можливим прямо зараз, а не тим, що захоплює дух.

Одного разу я почула від дуже талановитого та успішного хлопця про те, що він вдячний своїм батькам за те, що не змушували його ходити до школи, тому у нього був час мріяти. Усім нам у 20 років, і мені у першу чергу, не вистачало сміливості  мріяти на повну. Дайте собі час: медитуйте, будьте допитливими, уявляйте себе Ілонами Масками. Задавайте собі запитання:

– Що би я зробив сьогодні, якби все було можливим?

– Що би я зробив сьогодні, якби нічого не боявся?

– Що би я зробив сьогодні, якби мене ніхто не засуджував?

2. Не йти на компроміси

У кожному бізнесі важливо завжди проговорювати «на березі» всі найменші сумніви та варіанти. Задавайте питання завчасно. Думайте на декілька кроків вперед і пам’ятайте про свої цінності та цілі. Сміливо змінюйте плани походу, аби не жити «не своїми» цілями та життям, бо не круто миритися з обставинами та стояти осторонь проблеми. Не круто здаватися і погоджуватись на варіанти «і так згодиться».

Роби кожну річ так, ніби ти кожну хвилину змінюєш світ, – це та фраза, яку б я дуже хотіла почути у 20 років. Не треба бути перфекціоністом, але завжди можна покращити результат і перейти на ступінь вище.

3. Займайся спортом

Зазвичай ті люди, що не приділяють увагу спорту та фізичним вправам, впевнені у тому, що це тільки вправи для гарного вигляду, м’язів та кубиків пресу. Це далеко не так: спорт і фітнес – найкращий спосіб тренування дисципліни, впевненості у собі та демонстрації того, що людина здатна досягти суперцілей, навіть тих, що раніше здавались неможливими.

Я зрозуміла, що неможливого не існує після того, як почала системно бігати і пробігла перший марафон у Нью-Йорку. Зараз я пишу книгу про біг і підприємництво, про те, як він впливає на свідомість, творчість та персональний ріст. Я бігаю марафони (42 км) щомісяця і зустрічаю неймовірних людей – різного віку, досягнень і цілей. Всі вони – непрофесійні марафонці, але одночасно дуже успішні у своїй справі.


Андрей Худо
Андрій Худо Співвласник Холдингу емоцій «!Fest»

1. Якщо є добра ідея, результат якої можна порахувати на калькуляторі – не варто зволікати

У 2009 році до нас прийшли двоє людей із великим бажанням робити цукерки та шоколад. Ми вхопилися за цю ідею. Спробували продавати шоколад, який готували прямо перед людьми, і з першої спроби заробили 20 тис. грн Коли ми відкрили першу «Майстерню шоколаду», в нас відразу з’явилися черги – бізнес вистрелив. Згодом ми викупили будинок, запустили франчайзинг, і нам вдалося перетворити «Львівську майстерню шоколаду» на національний бренд. Ми вже п’ять років маємо бізнес у Польщі, а незабаром уже друга «Майстерня» відкриється в Азербайджані.

2. Команда і люди – це є кістяк успішних проектів

Раніше я вважав ідею найважливішою у творенні проекту. Згодом зрозумів, що ідей у нас дуже багато, тому їх пошук не є проблемою. Як і гроші – їх у світі багато, тому завжди можна знайти, якщо віриш і йдеш до кінця.

Натомість, тепер найважливішою вважаю команду. Мені здається, що більшість ідей губиться на етапі формування сильної боєздатної команди, яка буде йти з тобою до кінця, пробувати ще раз, якщо не вийде, шукати відповіді на питання «чому не виходить?». Важлива риса команди – це єдина система цінностей, яка допомагає не витрачати час на сварки й непотрібні дискусії, а зосередитись на русі вперед.

3. Живіть з драйвом, і беріть від цього наснагу до здійснення задумів

Що робити аби не вигоріти? Потрібно чергувати відпочинок з роботою, розставляти пріоритети так, аби був час на «гру» і креатив у щоденній діяльності.

Для обміну досвідом та невимушеного, дружного спілкування «без краваток» раз на рік ми збираємо свій топ-менеджмент та їдемо у подорож. Це можуть бути Карпати, чи Австрія або ж Італія, головне – аби усі вмістились в один автобус. А це усього 33 місця. Як на мене, кістяк компанії має нараховувати саме таку кількість людей.

Під час цих поїздок ми спілкуємось, обмінюємось досвідом, враженнями, дискутуємо. В робочій атмосфері у нас немає для цього достатньо часу. У такому спілкуванні, скажімо, біля вогнища за келихом вина, народжуються нові креативні ідеї. Тому такі поїздки є невід’ємною складовою нашого бізнесу. Керівники, котрі мало спілкуються зі своїми підлеглими, – приречені на невдачу.

Поділитися: