Бізнес-досвід: основні факапи бізнесменів-початківців

431
Shutterstock
Розповідають власники та керівники компаній

Початок бізнесу – важке випробування для будь-кого. Найчастіше дається взнаки брак достатньої кількості грошей, відсутність навичок управління бізнес-процесами, персоналом. Тому, не дивно, що шлях до успіху пролягає через безліч помилок. Втім, їх роблять і досвідчені менеджери і керівники. Тільки в меншій кількості. Яких помилок можна уникнути починаючим підприємцям, K.Fund Media розповіли власники і керівники компаній.


Юлия Алексеева
Юлія Алексєєва Генеральний директор компанії Zabugor.com

За освітою я – менеджер, і логіка підказує, що, вийшовши зі стін університету, я повинна вміти професійно управляти людьми і бізнесом. Але, природно, на практиці виявилося все набагато складніше і цікавіше. Я припустилася практично всіх помилок, від яких застерігають бізнесменів. Це мені коштувало і грошей, і хороших співробітників. Але спробую виділити ключові.

Помилка №1. Взагалі не розуміти, чим функції власника бізнесу відрізняються від функцій директора. Чітке розуміння того, що це абсолютно різна робота, до мене прийшло тільки на п’ятий рік діяльності. У мене не було директора, і я об’єднувала ці дві функції. Схожу картину спостерігаю в більшості компаній малого і середнього бізнесу. Це неправильно і дуже сильно обмежує розвиток компанії. Власник – це людина, яка вигадує ідеї, знаходить нові ринки, можливості. Але йому не завжди вистачає посидючості, терпіння впровадити ці ідеї в життя повністю.

Помилка №2. Не підписати із партнерами угоду про співпрацю. Ми дуже емоційно і зненацька стали партнерами. Ми не погодили наші ролі, наші цілі на майбутнє, розмір вкладу кожного, умови виходу, систему звітності і т.д. Це надалі дуже ускладнило наше життя і діяльність.

Помилка №3. Замикання всього функціоналу на мені. Мені було цікаво в усьому розібратися – і в просуванні, і у фінансах, і в юридичних тонкощах, і в продукті. У компанії немає жодної функції, яку б я коли-небудь не виконувала. Від виступу на конференціях до прибирання офісу. Але я занадто «загралася» у операційну роботу, а коли прийшов час передавати ці функції співробітникам, виявилося, що й нема кому, і  що я не вмію цього зробити. Щоби виправити ситуацію, знадобилося майже чотири роки. Це занадто довго. Моя рекомендація – відразу розібратися з основними функціями, які не належать власнику і максимально швидко передавати їх найнятим керівникам або вирощеним всередині.

Можна ще багато перерахувати – і зливання бюджетів на понтові заходи, і помилки з персоналом, і неадекватні реакції на претензії клієнтів і т.д. Але ми все це пройшли, виробили залізні правила і зараз, незважаючи на дуже складний ринок, ми ростемо і реалізуємо наші стратегічні плани із суперкласною командою.


Андрей Худо
Андрей Худо Голова ради директорів «Холдингу емоцій !Fest»

Основне – це не помилитися в партнерах – команді, з якою починаєш проект. А ще потрібно, в першу чергу, мати спільну систему цінностей! Ще одне важливе – це унікальність ідеї. І третє, я б відзначив, доступ до фінансування. Важко все прорахувати наперед і при старті бізнесу потрібно мати «резервний фонд» в розмірі 30-50% від суми первинних інвестицій. Якщо не в грошах, то, принаймі, в розумінні, де можна ці гроші дістати, як було в нашому випадку при відкритті «Криївки» у Львові.


Ваче Давтян
Ваче Давтян Власник компаній «Промкабель» та «ПанЕлектро»

Проблема бізнес-порадників в тому, що вони рекомендують робити те, чого підприємець поки що не відчув на своїй шкурі. Це називається досвід, коли самостійно робиш помилки і з’являється біль. Це й є досвід! Без болю – це просто знання, набір слів.

Пам’ятаю, як свого часу мені багато всього радили, але поки сам не пройшов, не зрозумів суті порад. Але що я точно зробив би – прочитав у першу чергу дві книги Адізеса «Ідеальний керівник» та «Життєві цикли компаній». Це найкращі книги по бізнесу, на мою думку, які дають відмінне розуміння суті бізнесу. А ще прочитав би всі 80 книг, які я зараз рекомендую всім у нотатках в Facebook.

Я би набагато раніше почав займатися медитацією. Думаю, це найважливіша практика, духовна і ментальна, для людей підприємницького типу.

Поділитися: