Бірюзова стежка: 6 принципів компаній майбутнього

1261
K.Fund Media
Якою буде управлінська культура наступного покоління та як вона вплине на бізнес

Світ змінюється. Якщо раніше люди все життя працювали на одній посаді та хвилювались про запис в трудовій книжці, то зараз в тренді гнучкий графік роботи, «віртуальний офіс» та можливість постійно розвиватися. На зміну лідерським організаціям, де одна людина приймає рішення та змушує всіх коритись собі, приходять «бірюзові» спільноти, побудовані на рівності, взаєморозумінні та відкритості.

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар прочитав лекцію в коворкінгу «Щастя HUB», де розповів, якою буде управлінська культура майбутнього та як вона вплине за бізнес. K.Fund Media публікує головні принципи компаній майбутнього, озвучені на лекції.

Постійний розвиток. Метафора бірюзових організацій – «жива» компанія, що постійно розвивається. Тут складно розгледіти певну структуру, бо організація є невеликою і абсолютно всі беруть участь в управлінні.

В такій компанії працюють розвинені люди, які глибоко розуміють цілі і завдання свого проекту та чітко їм слідують

В бірюзових організаціях активно інвестують час в те, щоб розуміти один одного, тому в компанії є гармонія, консенсус та справедливість.

Відсутність лідера. Бірюзові організації – це автономні самокеровані команди, яким не диктують, що і як потрібно робити, всі рішення приймаються всередині організації на загальній нараді. За допомогою до центрального офісу вони звертаються лише тоді, коли їм це потрібно. Таким компаніям притаманна холакратія – відсутність лідерів та розподіл влади між людьми, що самоорганізувалися.

Самоуправління. Бірюзові компанії будуються на низовому рівні. Всі наради тут відбуваються за принципом ad hoc – коли вони дійсно потрібні. Проектні команди самостійно вирішують, чи не створити їм проект і як краще це зробити, а не чекають вказівок від когось.

K.Fund Media

Тут діє повне самоуправління — немає начальства, яке збиратиме всіх на наради та даватиме настанови щодо подальших дій.

Люди бірюзових організацій ніколи не порівнюють себе з іншими – вони щасливі і без того.

Рівність та свобода дій. В бірюзових компаніях найм — це саморозширення команди. Люди самі вирішують, кого вони хочуть взяти на роботу. Коли виникає потреба в новій людині, всі збираються, обговорюють, кого саме вони хочуть, потім зустрічаються з кандидатами і обирають кращих. Тут немає посад – лише пакети зобов’язань. Ніхто із членів команди не має жодних статусів, всі оцінки даються лише всередині команд. Зарплати люди призначають собі самі. В компанії діє постійний перерозподіл ролей: якщо комусь набридло займатися однієї справою, він може відмовитися від неї і зайнятись чимось іншим, а після перепочинку знову повернутися до своїх звичних обов’язків.

Повна відкритість. Рішення в бірюзових компаніях приймає будь-яка людина, готова взяти на себе відповідальність на це. Помилки завжди прощаються, бо на них вчаться, а це важливо. В таких організаціях діє багатоступеневе розв’язання конфліктів. Коли є проблема, всі збираються і починають її обговорювати до тих пір, поки не вирішать. Якщо не виходить – залучають інших членів команди. Всім членам бірюзових компаній повністю доступна внутрішня інформація та відкритими є дані, на основі яких приймаються рішення в організації.

K.Fund Media

Робота в задоволення. Бізнес-процеси бірюзових компаній – це маркетинг «зсередини назовні»: тут пропонують те, що мають, не вивчають спеціально ринок, щоб догодити йому, а думають, що класного можуть зробити, щоб всім сподобалось. В таких компаніях немає планів на продажі, а закупки здійснюються на основі спільних цінностей: тут працюють тільки з тими постачальниками, з якими є взаємопорозуміння. Бірюзові компанії мають максимально спрощені бюджети.

Про те, яким буде світ в 2030 році та як зміняться люди, читайте в матеріалі «Розвиток чи деградація»

Поділитися: