Бідні та працьовиті: дешева праця мільйонів городян створює багатство Мумбаї. Частина I

570
Shutterstock
Як одне з найбільших міст Індії починає перетворюватися на сучасний мегаполіс

Говорячи про світових економічних лідерів, ми найчастіше згадуємо Китай і постійно забуваємо про іншого азіатського гіганта – Індію. Тим часом, згідно з прогнозами, вже до 2050 року Індія стане країною з найбільшим в світі населенням.

А людський ресурс в умовах всесвітнього аутсорсингу перетворюється на один із драйверів економічного розвитку

За даними МВФ Індія за величиною свого ВВП (розрахованого за паритетом купівельної спроможності, ПКС), займає третє місце в світі після Китаю та США. ПКС – співвідношення валют різних країн, що встановлюється за їх купівельною спроможністю. Простіше кажучи, на однакову суму доларів, в яких міжнародні організації розраховують ВВП, в Індії можна купити більше товарів і послуг, ніж, наприклад, у США. За цим показником ВВП Індії у півтора рази вище за Японію, та у два рази вище, ніж у Німеччині.

Тож, у одного з найбільших міст Індії –  Мумбаї (колишній Бомбей), який наче пилосмок втягує в себе робочу силу з усієї країни, вельми райдужні перспективи. Якби не одне «але»…

Місцева специфіка

«Але» полягає в тому, що Індія – бідна країна. Той самий ВВП, розрахований за ПКС, але вже не загалом, а на душу населення, опускає її з третього місця в світі на 129-е. 70% населення країни живе в сільській місцевості, багато хто – на межі бідності. Тому Мумбаї завжди видавався жителям решти Індії «Землею Обітованою».

gde-karta.com

І коли туристи, побувавши в найбідніших районах Мумбаї (поїздку туди місцеві таксисти пропонують як екзотичну екскурсію), дивуються, перебуваючи під великим враженням від їх злиденності, вони забувають один нюанс.

У інших провінціях Індії ситуація значно гірша.  Та й важко очікувати рівномірного розподілу багатства в мегаполісі загалом бідної країни, у якому живуть 12 млн, а з урахуванням міст-супутників – 21 млн осіб.

До бідності треба додати ще й специфічні індійські звички щодо санітарії

Наприклад, в Мумбаї є така екзотична пам’ятка як Добі Гат – місце, де в сотнях бетонних ванн вручну перуть білизну 5 тисяч чоловіків-прачок. Послугами цієї найбільшої в світі пральні під відкритим небом користуються багато лікарень і готелів Мумбаї.

worldpopulationreview.com

Неважко здогадатися, що європеєць або американець, якому в його готельному номері постелили свіжу білизну, навряд чи буде в захваті, дізнавшись про походження цієї свіжості.

Прибуткові  злидні

Є в Мумбаї і найбільший в Азії район нетрів Дхараві, тут на площі 210 га (це вдвічі менше київського Труханового острова) живе майже мільйон осіб. До речі, саме звідти родом головний герой фільму «Мільйонер з нетрів», який за мірками Дхараві вибився в люди: розносить чай в колл-центрі. Однак і в Дхараві спрацьовує «індійський фактор» – надлишок робочих рук і дешевизна.

japantimes.co.jp

Цей район нетрів, у якому розташовано 15 тисяч дрібних фабрик і майстерень, за рік виробляє продукції на $650 млн, а оренда приміщення обходиться там в середньому в $4 на місяць.

Окремий бізнес в Дхараві – ручна переробка сміття. У цьому людському мурашнику завдяки дешевизні праці робітників використовується буквально все. Як пише один з блогерів, який побував у Дхараві, він бачив там навіть майстерні, що займаються переробкою шматочків мила, які гості залишають у готелях Мумбаї.

А ось це, до речі, приклад того, як примітивний на перший погляд бізнес має бути добре організованим

Уявіть собі, якої непростої логістики він вимагає. Адже треба організувати первинний збір таких недомилків, матеріально зацікавити в цьому персонал готелю, причому визначити, на якому саме рівні, налагодити регулярні об’їзди тощо. Тож навіть у таких місцях, як Дхараві, можна знайти правильний менеджмент.

Час змін

Благополучні міські квартали вже з’являються у Дхараві. Адже земля в Мумбаї, де збудована найдорожча в Азії елітна нерухомість, – ласий шматок. Проте відразу виникає питання: як створити необхідні умови для мільйона мешканців, що там живуть і працюють?

Джерело: censusindia.gov.in. Станом на 1.07.2014

Тому поки всі плани з благоустрою Дхараві загалом – будівництво сучасних житлових будинків, відкриття там навчальних закладів, створення парків тощо – залишаються планами.

І якщо в 2004 році вартість здійснення такого проекту оцінювалася в $210 млн, то сьогодні – вже в $3 млрд

Втім, можна спрогнозувати, щойно передбачуваний прибуток від перетворення Дхараві в район із затребуваною нерухомістю відчутно перевищить суму інвестицій, переміни одразу почнуться.

При цьому Дхараві – далеко не єдині нетрі в Мумбаї.
Тому його часто називають «містом контрастів», маючи на увазі різницю між багатими і бідними кварталами. Також відчутною є різниця між його потенційними можливостями як сучасного міста і тим, що поки є у реальності.

Shutterstock

Але у цієї картини є і позитивні риси– мегаполісу є куди зростати. І він використовує цю можливість. Як саме – розповімо у наступному матеріалі.

Поділитися: