Безпечна доза алкоголю – нуль: Україна серед країн, де п’ють найбільше

1983
Shutterstock
Кожна держава має ухвалити програму боротьби з поширенням цього згубного явища – вчені Вашингтонського університету

Найкращий спосіб не нашкодити собі експериментами з алкоголем – узагалі від нього відмовитися. Такого висновку дійшли американські науковці Вашингтонського університету у Сіетлі, які за підтримки Фонду Білла і Мелінди Ґейтсів провели дослідження наслідків його вживання у 195 країнах (Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study). Їхні результати, опубліковані у медичному журналі The Lancet, спростовують усталений міф про те, що пити треба вміти. Достоту краще вчитися чогось іншого.

Спиртне спричиняє майже 10% смертей людей віком від 15 до 49 років, мовиться у статті, і ледь не кожен третій з нас – у групі ризику: позаторік регулярно дозволяли собі пригубити близько 1,5 млрд чоловіків і 0,9 млрд жінок.

І хоч деякі лікарі стверджують, що від спиртного, якщо ним не зловживати, може бути й користь тим, у кого коронарна недостатність чи діабет, позитивний ефект зводиться нанівець, коли брати до уваги загальні збитки для здоров’я – і передовсім розвиток онкологічних захворювань, зауважують автори дослідження. Так само у Міністерстві охорони здоров’я України вважають, що так званої безпечної дози алкоголю не існує взагалі.

Антирекорди

Дані, представлені у дослідженні, є невтішними для України. На основі аналізу 694 джерел за період з 1990 по 2016 роки вчені дійшли висновку, що охочі випити українські жінки дозволяють собі в середньому 4,2 одиниці (дози) на день (це еквівалент 10 г чистого спирту: 100 мл вина міцністю 13%, 375 мл пива міцністю 3,5% або 30 мл горілки міцністю 40%). Це робить їх лідерами за рівнем споживання алкоголю у світі (більший максимальний показник дози і менша кількість населення дають гірший результат. – K.Fund Media).

Україна також на четвертому місці за кількістю пов’язаних з алкоголем смертельних випадків серед жінок; серед чоловіків – на шостому. За цим показником її випереджають країни зі значно більшою популяцією, зокрема Китай, Індія та Росія.

Останню автори дослідження згадують як яскравий приклад того, що може трапитися через відсутність належної політики запобігання пияцтву.

Саме споживання алкоголю, за їхніми підрахунками, за останні кілька десятиліть призвело до 75% смертей серед російських громадян віком від 15 до 55 років.

У зв’язку з цим Міністерство охорони здоров’я РФ планує виділити майже 3 млрд рублів з федерального бюджету на кампанію з популяризації здорового способу життя.

Алкоголь шкідливий у будь-якій кількості
Алкоголь шкідливий у будь-якій кількості. Shutterstock

Вчені Вашингтонського університету в Сіетлі зазначають, що урядам варто зосередитися на створенні законодавства, яке допомогло б скоротити рівень споживання алкоголю серед населення.

Від редакції зазначимо, що нещодавно ухвалений український національний план заходів щодо неінфекційних захворювань передбачає підвищення цін на випивку та повну заборону поширення інформації, що стимулює продажі алкоголю.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вжити такі заходи, як підвищення податку на алкоголь, обмеження доступу до нього (кількості точок продажу і часу, коли його можна придбати), та реклами.

«Вживання алкоголю сприяє виникненню хвороб та втраті здоров’я. Прийнятна доза алкоголю, за якої можна запобігти цьому, – нуль», – резюмують автори дослідження.

 

Читайте також ВООЗ назвала ігрову залежність психологічним захворюванням

Поділитися: