Безкоштовна робота: що криється за пропозиціями зробити щось «по дружбі»

7804
Shutterstock
Ця стаття могла б бути написана безкоштовно, але...

Але це не так. Пропозиції безкоштовно попрацювати – це зло для представників творчих професій: журналістів, дизайнерів, фотографів, рекламників. Загалом, всіх тих, про кого заведено думати, що їх робота легка і завжди в радість.

K.Fund Media розбирався в тому, як розпізнати замовника-«халявника», як навчитися відмовляти і чому у безкоштовної роботи є прихована ціна.

Як розпізнати маніпулятора

Для того, щоб схилити вас попрацювати на них безкоштовно, досвідчений маніпулятор використовує десятки креативних прийомів. Але найчастіше його можна впізнати за роллю, яку він «грає» перед вами в театрі одного актора.

Роль 1. «Перспективний хлопець»

Ці хлопці – один з найпоширеніших типажів. Вони презентують свій проект як щось нове, креативне, ні на що не схоже і неймовірно перспективне. Правда грошей поки немає, і перший час доведеться попрацювати за їжу / красиві очі / безкоштовно і можливо навіть за двох, а вже коли розкрутимося – воздасться. Адже такий крутий проект не може не злетіти!

Маркери:

«Ми команда молодих ентузіастів».

«Не можна бути таким цинічним/дріб’язковим/приземленим».

Деякі замовники запевняють, що проект точно злетить
Деякі замовники запевняють, що проект точно злетить. Shutterstock

«По-справжньому круті проекти завжди починаються без бюджету».

«Ти зможеш бути частиною чогось величного».

«Та там хто завгодно впорається, але ми вибрали саме тебе».

Роль 2. «Сиропний чоловічок»

Тут наголос робиться на солоденьку похвалу та дифірамби на вашу честь. «Сиропний чоловічок» зазвичай заявляє, що ви профі, гуру та вчитель і просить допомогти з проектом. Ну як не допомогти людині, яка вважає вас гібридом Ілона Маска і Стівена Гокінга? Адже в його очах ваша крутість зростає в рази. Не допомогти. Це звичайна маніпуляція, яка спрямована на ваше его.

Маркери:

«Хто, якщо не ти, ти ж справжній профі!»

«Без тебе ми не впораємося».

«Нам потрібен твій талант і твоя геніальність».

«Проект приречений на успіх, якщо в команді така людина, як ти!»

Роль 3. «Мученик»

Такі замовники зазвичай з вами знайомі, на відміну від двох попередніх. Вони можуть виявитися серед колег, підрядників, близьких і не дуже близьких друзів і родичів.

Якщо ви примудрилися один раз м’яко пояснити халявнику помилки, які він зробив під час роботи, підказати і наставити на шлях істинний, будьте певні – він повернеться. Наступного разу він прийде до вас з маскою тривоги на обличчі та буде скаржитися, що не справляється, дедлайни упущені і взагалі «всьо пропало».

Тут ви знову одягаєтеся в обладунки, сідаєте на коня і вирушаєте битися зі страшним драконом – профнепридатністю.

Поки ви рятуєте мученика, за вас повинен хтось платити
Поки ви рятуєте мученика, за вас повинен хтось платити. Shutterstock

У якийсь момент можна виявити, що чужі обов’язки стали вашими, а на зустрічне прохання допомогти вам скоріш за все ввічливо відмовлять.

Маркери:

«Не можу впоратися, мене звільнять».

«Ти ж такий профі, будь ласка, врятуй».

«Часу мало, давай ти просто зробиш, а поясниш потім».

«Ну ти ж в цьому розбираєшся, а я – ні».

Підводні камені безкоштовної роботи

Але що ж не так з безкоштовною роботою? Адже допомогти людині, яка цього потребує – добра справа. Тим паче, якщо у вас є така можливість. Часто ми забуваємо, що допомога і волонтерство – це справа добровільна, а безкоштовна робота – нав’язана.

За безкоштовність ви теж чимось заплатите

«Бо для збереження балансу потрібен обмін. Якщо ви вкладаєте сили – ви повинні їх чимось поповнювати. Працюєте – отримуєте оплату – купуєте їжу, відпочинок», – пояснює психолог Анна Декабрьова.

Але саме чим ми розплачуємося за безкоштовну роботу?

Час і можливості

Після того, як ви вже «согрішили», взявшись за роботу «по дружбі», вам може трапитися проект, за який запропонують деяку суму. І як бути у такій ситуації? «Відсунути» безкоштовну роботу ніяк не можна, бо ви уже погодилися і дедлайни обумовлені, а взятися за нову просто бракує часу і сил.

І можна зробити припущення, що у той час, коли ви беретеся за безкоштовний проект, ваш колега по цеху робить ту саму роботу, тільки за гроші.

Цінність праці та відповідальність

На перший погляд здається, що це – взаємовигідна співпраця: фахівець набиває руку, а замовник безкоштовно отримує послугу. На практиці вона, щоправда, майже завжди провалюється. Виконавець очікує лояльного ставлення від замовника, на якого вирішив попрацювати за так. Це може відбитися і на відповідальному ставленні до проекту.

А ось замовник очікує точнісінько такого самого результату, як від високооплачуваного фахівця. Часто у процесі роботи відносини псуються, а проект так і залишається незакінченим, а значить навіть додати його в портфоліо не вийде.

Від безкоштовної роботи замовник очікує рівень дорогого фахівця
Від безкоштовної роботи замовник очікує рівень дорогого фахівця Shutterstock

«Оплата показує те, як ви самі цінуєте свою працю, свої навички, свої сили, свій час, результат своєї роботи. І від того, як ви оцінюєте все це, залежить і якість вашого життя», – зазначає Анна Декабрьова.

Також вона пропонує згадати, як ви самі ставитеся до речі або послуги, яку отримали безкоштовно, у порівнянні з тією, для отримання якої докладали зусиль.

«У нас в культурі є така особливість. Якщо можна отримати щось безкоштовно, то чому б не спробувати? А професіоналу це і зовсім нічого не вартує (фотографу – сфотографувати, дизайнеру – зробити логотип). Але найприкріше, що коли людина таки погоджується зробити безкоштовно щось простеньке, її можуть звинуватити в непрофесіоналізмі», – ділиться HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Розплачуються близькі

Важливо пам’ятати, що безкоштовна робота не зумовлює безкоштовне житло або проїзд в транспорті. Ваша робота без зарплати – не аргумент для продавців в магазинах або фармацевтів в аптеках. Бо вам потрібно на щось жити. Тут до гри підключаються ваші родичі та близькі: батьки, подружжя або вірні друзі, у яких відтепер на шиї сидите і ви, і ваш «роботодавець».

Мистецтво говорити «ні»

Іноді відмовити без серйозної на те причини – складно. Та й як це зробити так, щоб не образити людину?

1

Просто сказати «ні». Наберіть повні легені повітря і на видиху швидко скажіть коротке слово «ні». У цьому випадку навіть не треба розмінюватися на пояснення. Коротке «ні» – і все.

2

Пошліться на зайнятість. Скажіть, що ви по вуха в роботі і у вас немає часу для цього проекту, навіть якщо це не зовсім так. При цьому не заглиблюйтеся у подробиці: що, де, коли і для кого, інакше «горе-замовник» обов’язково виявить дірку у вашому розкладі. Зайнятий у великому важливому проекті, все.

3

Поясніть. Якщо у вас є час і сили для детальних пояснень, можна піти на тривалий монолог і пояснити людині, що будь-яка праця має бути оплачена. Це ваш принцип і інакше ви не працюєте. Вас, звичайно, можуть не зрозуміти, але ваша мотивація точно буде абсолютно зрозумілою.

Винятки підтверджують правила.

Коротке
Коротке "ні" може зберегти вам сили і час. Shutterstock

То безкоштовно працювати зовсім не можна? Можна. Бувають чудові проекти, які варті того, щоб безоплатно витратити на них час і сили. І якщо ви все ж зловили себе на ідеї попрацювати без фінансової винагороди, варто дотриматися ряду умов.

Обговорити всі нюанси

Якщо ви погоджуєтеся на безкоштовну роботу, встановіть правила: скільки правок готові вносити і в якому форматі здасте результат. Обговоріть терміни здачі і час, який буде витрачено на роботу. Поставтеся до цієї роботи так само серйозно, як і до платної. Це вбереже вас від проблем, які часто виникають під час подібної співпраці.

Оцінити вигоду

Ви впевнені, що отримаєте дійсно вражаюче доповнення до вашого резюме. Наприклад, якщо ви молодий блогер, писати блог для The Times більш статусно, ніж сказати, що ви тільки-но опублікували контент на своєму сайті.

Пам’ятайте, поки ваше ім’я менш відоме, ніж бренд або організація, яка запросила вас до співробітництва, вам безумовно вигідна така співпраця.

«Іноді досвід – це теж вигода. Наприклад, ви хочете попрацювати в суміжній спеціальності, і тут вам дають таку можливість на місяць-два. Впораєтеся – можете сміливо працювати на новій посаді», – говорить Тетяна Пашкіна.

Отримати право на «ні»

У разі безкоштовної співпраці важливо обговорити право кожної сторони відмовитися від подальшої роботи. Так ви у будь-який момент зможете вийти з проекту, а замовник може відмовитися від ваших послуг. Тож якщо проект почне вас обтяжувати, можна вільно піти.

Допомога та волонтерство - це не безкоштовна робота із зобов'язаннями
Допомога та волонтерство - це не безкоштовна робота із зобов'язаннями. pikabu.ru

Безкоштовна робота – не волонтерство

Волонтерство – це безкорислива допомога іншим людям, яку можна надавати посильно. Ви самі приймаєте рішення «волонтерити», вас ніхто не умовляє це зробити. Також ніхто не має права зупинити вас, коли ви вирішуєте припинити волонтерську діяльність.

Психолог Анна Декабрьова пояснює, що займатися благодійністю можна, але в такому разі ви повинні продумати наповнення особистого бюджету з інших джерел. Інакше за вас, знову таки, будуть розплачуватися ваші близькі.

Поділитися: