
Негативні думки глибоко засіли в нашій голові. Часом ми навіть не помічаємо, як постійно бурчимо про надокучливих сусідів і скаржимося на несправедливість світу.
Парадокс, але негативні емоції – це вироблений у процесі еволюції захисний механізм нашого мозку, покликаний забезпечити нам внутрішнє відчуття спокою і впевненості. Виявляється, негативні думки приводять до вироблення так званих гормонів щастя, стверджує в своїй книзі «Управляй гормонами счастья. Как избавиться от негативных эмоций за 6 недель» (російський переклад – «Манн, Иванов и Фербер», 2017) професор Каліфорнійського університету Лоретта Граціано Бройнінг.
Пояснюючи природу негативу, автор пропонує техніку переходу на позитивний настрій за шість тижнів.
Гормони щастя
Гормони стимулюють і формують наші відчуття. Система виживання ссавців влаштована так, що коли нам нічого не загрожує, організм виробляє гормони, що викликають позитивні відчуття. У моменти загрози, навпаки – викликають негативні.
Так, дофамін стимулює приплив енергії в очікуванні нагороди і мотивує рухатись їй на зустріч. Окситоцин дарує відчуття безпеки і спокою, він виробляється, коли людина отримує підтримку з боку оточуючих. Викид серотоніну відбувається, коли ми досягли успіху трохи більше за інших. А ось біль і відчуття небезпеки стимулюють вироблення кортизолу, «гормону стресу».
Кортизол озброєний: як перепрацювання впливає на здоров’я
Позитивний негатив?
Люди, як і тварини, намагаються рухатися у напрямку до того, що стимулює вироблення «гормонів щастя», і уникати «гормонів стресу».
На основі життєвого досвіду це прагнення формує нейронні ланцюжки: переживши в певній ситуації позитивні емоції, наш мозок запам’ятовує, які дії до них привели і в подібній ситуації відреагує так само. Але як негатив може викликати позитивні емоції?
Згідно з Бройнінг, це може бути пов’язано, зокрема, з тим, що негативне мислення допомагає людині формувати очікування, які він напевно зможе реалізувати.
Якщо прогноз на кшталт «у мене нічого не вийде» виправдається, виявиться, що ви хоча б мали рацію. Це стимулює викид дофаміну.
Крім того, скиглячи про безнадійність світу або оточуючи себе людьми з таким самим негативним мисленням, ми відчуваємо себе частиною групи зі спільною долею.
Це забезпечує викид окситоцину, який дарує спокій і відчуття безпеки в групі
А ще критика і скарги на поведінку інших допомагають людині самоствердитися і хоча б так відчути свою перевагу. Це безпосередньо пов’язано з виробленням серотоніну.
«Секретна» техніка
Якщо негативне мислення дарує нам «гормони щастя», виникає запитання: чому автор закликає від нього відмовитися? На жаль, Бройнінг не пояснює різницю між впливом негативних і позитивних думок на життя людини. Та й способів переходу на позитивний настрій вона пропонує не надто багато.
Головною зброєю в боротьбі за щастя і позитивне мислення, на думку автора, є суб’єктивність і реалістичні очікування.
Суб’єктивність – це впевненість, що вам вдасться задовольнити свої потреби за допомогою певних дій. Бройнінг закликає концентруватися на наступному кроці, а не сподіватися на долю або нити з будь-якого приводу.
Реалістичні очікування, в свою чергу, це розуміння, що успіх і радість можуть бути дуже непередбачуваними, а розчарування не становить загрози для виживання. Організм перестає оцінювати будь-які труднощі як сигнал тривоги і не запускає усталену реакцію у вигляді негативу. Людина готова, що щось може не вийти, і не намагається втішитися негативом.
Варто ставитися до вирішення проблем як до експерименту з невідомим результатом
Основна вправа, яка має «допомогти позбутися негативних емоцій за шість тижнів», – робити паузу тричі на день і думати про щось хороше. Про жодні інші методики автор не згадує.
Проте книга корисна для розуміння механізму появи негативних думок. А знаючи і оцінюючи свої реакції, можна відшукати баланс між розрадою за допомогою чергової скарги і прагненням помічати радісні моменти життя. Наприкінці книги на читача чекає приємний сюрприз – список книг і художніх фільмів, які допоможуть підтримувати позитивний настрій і не ховатися за негативом у разі труднощів. Замість цього, нагадує Бройнінг, варто ставитися до вирішення проблем як до експерименту з невідомим результатом.
Взагалі здатність розпізнавати свої й чужі емоції і вміння управляти ними (так званий емоційний інтелект, EQ) – один з головних (якщо не головний) чинників успіху, вважають сучасні психологи.
Дізнатися більше про наш «чуттєвий розум» допоможуть ці 5 книг про те, як отримати владу над емоціями.