Берлінські хроніки: як відібрати в Лондона статус столиці стартапів

205
Shutterstock
Берлін переманює британських стартаперів і розвиває економіку за рахунок іноземних інвестицій у хайтек-компанії

Сьогоднішня столиця Німеччини має дивовижну здатність – вона, ніби міфічний птах Фенікс, відроджується з попелу. Після Другої світової війни значна частина Берліна перетворилася на руїни. Нічого хорошого місту (точніше – його східній частині) не принесли також майже півстоліття в статусі столиці колишньої НДР. Хоча сусідство із Західним Берліном змушувало владу республіки витрачати значні кошти на перетворення східного Берліна на вітрину соціалізму, «родимі плями» цього самого соціалізму з’явились і тут.

Відтак в берлінському районі Марцан досі можна побачити стандартні п’ятиповерхівки, які роблять його схожим на район «хрущовок» типового пострадянського міста.

А втім тут – найдешевша нерухомість в Берліні. А це доволі важливий фактор, зважаючи на стрімке зростання вартості нерухомості в місті, який ще донедавна вважали однією з найдешевших столиць Західної Європи.

Пироги для орендодавців

Вартість берлінської нерухомості сьогодні – один з головних показників привабливості міста як місця проживання – росте як на дріжджах. Так, ціни на квартири в новобудовах за останні сім років підвищились на 70% й надалі зростають.

На вторинному ринку показники ще кращі: згідно з даними німецького порталу нерухомості immobilienscout24.de індекс вартості нерухомості в лютому цього року, порівняно із січнем, в сегменті новобудов зріс на 1,3 пункти, а житла на вторинному – на 5 пунктів.  За рік цей самий показник становив, відповідно, 21,2 і 48,9 пунктів.

Дані компанії з торгівлі нерухомістю Ziegert

При тому все більше жителів Берліна мріють про зміну орендованого житла на власне. На це є три причини. По-перше, фактично на кожну орендовану квартиру, що пропонується в хорошому районі, претендує не один десяток охочих. По-друге, берлінський орендодавець цілком може відмовити кандидату навіть якщо в останнього є довідки про відсутність боргів та довідка про доходи за останні три місяці. При чому не врятує навіть поручитель.

Найбільші відчайдухи йдуть на відвертий підкуп – можуть повісити біля дому оголошення для власника квартири з обіцянкою спекти йому пирогів в обмін на ключі й договір про оренду.

Орендодавця потрібно переконати, що кандидат не просто платоспроможний, а й залишатиметься таким ще не один рік. Цю гарантію може дати роботодавець

Як бачимо, німецький «орднунг» (характерний для німців спосіб життя, якому властиві акуратність і надзвичайна ретельність, – K.Fund Media) нікуди не щез. По-третє, минулого року середня ставка по іпотечним кредитам в Німеччині становила 1,9% – це один з найнижчих показників в країнах «золотого мільярда» (туди входять, наприклад, Японія, США, Канада, ЄС).

 Ті, хто тікають від Brexit

Що ж зробило столицю Німеччини настільки привабливою для життя? Одні вважають Берлін найжиттєрадіснішим в родині великих європейських міст. Інші цінують місцеві оптимальні умови для розвитку бізнесу.

Офіційний сайт міста berlin.de вказує десять причин для запуску в Берліні бізнесу або перенесення туди штаб-квартири: до прикладу, високу продуктивність при низьких трудових витратах, відмінну інфраструктуру, ефективні підприємницькі зв’язки й експертні центри.

Shutterstock

І це не просто реклама: по сумі інвестованого капіталу в берлінські венчурні компанії, столиця Німеччини вже обігнала Лондон. Згідно з оцінкою аудиторсько-консалтингової компанії Ernst & Young (EY), Берлін є другим містом Європи у сфері розвитку стартапів.

В компанії визнають поки наявне лідерське місце Лондона як традиційної столиці технологічних стартапів, але водночас називають Берлін «новим хлопцем нашого кварталу», гравцем цього ринку, що стрімко набирається сили.

За даними Dow Jones Venture Source, 2014 року берлінські стартапи залучили  €1,97 млрд, тоді як Лондон – лише €1,35 млрд. А у 2015, як підрахували у EY, було інвестовано €2,53 млрд венчурного капіталу, а в Лондоні – €2,08 млрд.

В цих перегонах столиці Німеччини може допомогти, як не дивно, Brexit, рішення британців про вихід зі складу ЄС

Після минулорічного червневого голосування немало компаній перемістилися з Лондона до берлінських хайтек-інкубаторів та акселераторів (свою екосистему для стартапів активно будують також Мюнхен і Гамбург). Згідно з даними Financial Times, першими на перенесення своїх операцій зважилися кілька стартапів лондонського технологічного центру Silicon Roundabout. За словами одного із засновників компанії  MBJ Джуліана Баладуража (MBJ займається веб-дизайном), вони бояться, що їх можуть обмежити в прийнятті на роботу іноземних громадян через нові візові вимоги.

Допоможемо, підкажемо

Голова агенції із залучення інвестицій Berlin Partner Штефан Францке вважає, що великою перевагою Берліну є низькі витрати на ведення бізнесу. За його словами, щорічні витрати стартапу з 10-ма працівниками в Берліні зазвичай складають €1-1,5 млн, тоді як в Лондоні доведеться витратити €5-8 млн, а в Нью-Йорку – близько €10 млн.

Влада Берліну готова прийняти втікачів з відкритими обіймами та вже приміряє титул європейської столиці стартапів. Влада дає гранти на оплату половини зарплат нових співробітників компаній-стартапів строком на 12 місяців. А такі компанії, як Berlin Partner, готові допомогти з оформленням робочих віз, пошуком офісу тощо.

Дані компанії з торгівлі нерухомістю Ziegert

2015 року більша частина німецьких стартапів, що отримали €10 млн вкладів або вище, прийшла від іноземних інвесторів. В EY певні, що саме іноземні інвестори виштовхнули Німеччину на новий рівень всесвітнього ринку стартапів. Найближчим часом експерти очікують побачити серйозні баталії між інвесторами й найкращими технологічними проектами в бізнес-інкубаторах на території Німеччини та передусім Берліна.

Про те, як Лондон здобув титул столиці світу, читайте у матеріалі «Вікторіанський шарм»
Поділитися: