Батьки, що працюють: 4 способи полегшити перевантажений день

280
Shutterstock
Як почувати себе менш втомленим, поєднуючи роботу та турботу про дітей

Якщо ви – один із тих батьків, що працює, то ймовірно, що фактично в будь-який момент список ваших справ є нескінченним. Не дивно, що більшість працюючих батьків відчувають стрес, втому та виснаження. Утім, вас постійно переслідує невідступне відчуття, що ви недостатньо працюєте, зазнаєте поразки, швидко розправляєтеся зі справами, які дійсно мають значення, – і відчуваєте, ніби скоро, дуже скоро колеса можуть відлетіти від автобуса.

Проблема не у вашій самоорганізації або трудовій  етиці, а в тому, як влаштовані мізки людини. Нормально відчувати себе пригніченим, якщо маєш гору справ і безліч вимог.

Але є прості та ефективні методи для зменшення перевантаженості – все це може зробити будь-хто з батьків, що працює, починаючи з сьогоднішнього дня, аби почувати себе компетентнішим, спокійнішим, контролювати ситуацію та почати послідовно скорочувати список завдань. Ось чотири найпотужніші з них.

1

Знайте свої фінальні цілі

Добре керовані організації і хороші менеджери, що працюють там, мають чітке, переконливе уявлення про майбутнє. У них є кілька стратегічних цілей. Вони знають, які результати дозволять їм сказати «Ми досягли успіху». Маючи ясність щодо того, куди вони хочуть йти, вони впевнені в своїх рішеннях і отримують мотивацію від того, що попереду.

Як працюючі батьки: ви це робите?

Нормально відчувати себе пригніченим, якщо маєш гору справ. Shutterstock

Більшість з батьків, що працюють, зосереджені на тому, щоб просто прожити день, який – давайте будемо реалістами – збиває нас з пантелику.

Проте ця рішучість дотриматись і подолати сьогоднішній список завдань робить батьківство ще більш тяжчим і безжальним. Ви належите списку завдань, а не навпаки. Визначивши довгостроковий позитивний результат від поєднання роботи та батьківства – сформулювавши конкретну картину майбутнього успіху, ви можете почати змінювати це рівняння.

Тобто: «діючої магічної формули» не існує, – визначення успіху є, і має бути, різним для всіх. Але ідентифікуючи ціль, яка є особистою, позитивною та такою, що формує майбутнє, та яка охоплює те, що ви хочете отримати від кар’єри і для дітей, ви відсуваєте себе від відчуття божевілля.

2

Інвестуйте час відповідно

Працюючі батьки, у яких є чітке уявлення про те, над чим вони працюють, в більшій мірі здатні скорочувати календарі зобов’язань, які не відповідають їх меті, та витрачати час і енергію на те, що справді має значення і забезпечує реальне задоволення потреб і бажань.

З чітким розумінням суті спробуйте щоп'ятниці витратити 10 хвилин на «перевірку календаря наперед»

Перегляньте планувальник або список справ на наступний тиждень, визначте елементи, які не відповідають вашим цілям, і делегуйте або відмовтеся від 5% з них.  Зробивши це звичкою, протягом 2018 року ви зможете відвоювати значну частину часу і підвищити рівень задоволеності та контроль.

3

Ведіть список завершених справ

В кінці 1920-х років російський психолог Блюма Зейгарник описала те, що стало відоме як ефект Зейгарник. Люди пам’ятають і фіксують незавершені або перервані завдання значно краще, ніж завершені. Тому послухавши кілька секунд пісню по радіо, ви будете наспівувати мелодію весь день, намагаючись пригадати, як же закінчується пісня, і ось чому багато які телешоу завершують кожен епізод відкритим, а ви будете мучитись, поки не побачите, куди повернула сюжетна лінія.

Ведіть список завершених справ. Shutterstock

Ефективно вести короткий, невимушений список завершених (а не незакінчених) справ, на роботі та вдома. Запишіть завершені в цьому році проекти, вирішені проблеми, ваші перемоги – незалежно від того, що «виграш» значить для вас.

Підсумувала квартальні цифри. Знайшла Саллі репетитора. Принесла рахунок від фармацевта. Минулого тижня сходила на бейсбол до Дієго. Потім перегляньте цей список і нагадайте собі, скільки ви зробили – скільки ви всього виконали і досягнули в обох сферах.

Виробіть звичку заглядати до цього списку, і ви станете спокійнішими  та щасливішими.

4

Додайте в розклад регулярне «виключення» з робочого режиму

Ви – працюєте і ви мати чи батько, тому бігова доріжка справ ніколи не сповільниться і не зупиниться, але ви можете зійти з неї, ненадовго.

У будь-який час протягом наступних двох днів виділіть 20 хвилин, коли ви вимкнете всі пристрої, відкладете список завдань і нічого не будете робити «продуктивного». Ваше завдання – просто витратити час на заняття, яке вам подобається робити з сім’єю. Ви – високопрофесійний фахівець, але на ці 20 хвилин ваша потужність має бути відключена.

Навіть за такий короткий час ви виявите, що стрес зменшиться, і відчуття, що ви «зробили щось позитивне для себе самого і своєї сім'ї», зростатиме

Є причина, чому багато основних релігій заохочують ідею шабата, та чому так багато успішних людей роблять своєю звичкою регулярний відпочинок: це працює. Отримуючи час, щоб заховатись від світу і відключитися від робочих центрів, ми стаємо стійкішими і продуктивнішими. Батькам, що працюють, може бути складно знайти сенс в гнучкості і тривалих перервах. Але навіть найзавантаженішим з нас, фахівцям в найвимогливіших і стислих за часом професіях можна зробити 20-хвилинну перерву.

Робіть перерви та приділяйте час родині. Shutterstock

Батьківство, що суміщене з роботою, вимогливе. Одна людина має добре справлятися з двома важкими завданнями і завжди бути напоготові. Як і в будь-якій «екстремальній» роботі, дещиця втоми, стресу і невпевненості в собі є неминучою. Але чим краще ви зможете налаштувати свій власний курс, прийняти правильні рішення відповідно до нього, пересвідчитися у власній ефективності і не забувати насолоджуватися особистим відпочинком у процесі, тим краще буде вам, вашій кар’єрі і вашій сім’ї – цього року і наступних.

 

Джерело: HBR
Поділитися: