Жорсткий бос: 2 стратегії, як поліпшити відносини

423
mcoffmanlegal.com
Начальник робить життя нестерпним? Є способи з цим впоратися

Зіштовхуючись із жорстким начальником, працівники часто висновують, що мають два варіанти: протистояти або ухилятися. Але дослідження, що з’явиться в «Академії менеджменту», пропонує третій варіант.

Жертви поганого ставлення можуть перевертати сценарій, зміщуючи баланс сил на свою користь, коли боси роблять життя нестерпним

Оскільки підлеглі з часом набирають ваги й значущості, вони можуть стратегічно впливати на керівників, щоб припинити погане ставлення, та навіть мотивувати їх на виправлення напружених відносин.

Такий підхід зміщення базується на розумінні, що владні структури в організаціях з часом стають гнучкими.

lj-top.ru

Влада в своїй основі виникає із залежності. Що більше один залежить від іншого в плані досягнення цілей та отримання ресурсів, то меншою владою володіє у відносинах.

Підлеглі на роботі можуть залежати від керівників в підвищенні по службі, збільшенні зарплатні, навчанні та отриманні висококваліфікованих завдань. Але підлеглі однаково мають важелі. У більшості випадків їхні начальники покладаються на них в знанні, ідеях та продуктивності праці. Підлеглі можуть змінювати динаміку сили за допомогою двох типів операцій збалансування сили. Вони можуть зменшити свою залежність від керівника або збільшити залежність керівника від них.

Методи боротьби

Зниження залежності від жорстокого керівника (уникнення) створює безпечну дистанцію для підлеглого. Але це не мотивує керівника змінюватися.

Збільшення залежності керівника від підлеглих працює ліпше в порушенні спіралі жорстокого ставлення. Лише тоді в гру вступає егоїзм і веде до позитивних змін.

starnetmedia.ro

Це відбувається, природно, коли керівник визнає підлеглого інструментом для досягнення мети та отримання ресурсів.

Як зробити керівників більш залежними від підлеглих? Є дві ефективні стратегії.

1

Підвищення цінності

Воно відбувається тоді, коли підлеглі стають незамінними для цілей і ресурсів своїх керівників.

Метью часто висміював його керівник. На зборах команди начальник  оголосив, що хоче розробити нову аналітичну процедуру. Метью постарався отримати знання про цю процедуру, і став експертом. Він також допоміг колегам прискоритись з навчанням. Коли Метью продемонстрував свою значимість, керівник перестав погано до нього ставитися та став більш уважним до потреб співробітника.

Підлеглі, які шукають подібного поліпшення відносин, можуть розпочати з розуміння цілі, потреб та больових точок свого керівника. Тоді вони можуть отримати специфічні компетенції та ресурси, які не лише цінні для керівника, але також такі, які керівнику складно отримати в іншому місці. Зрештою, вони можуть допомогти своїм начальникам своєчасно вирішувати проблеми та досягати цілей. Усі ці дії потребують від підлеглих, незважаючи на неприємне відчуття від напружених відносин з керівниками, залишатися на позитиві, підтримувати навички, а також робити свій внесок.

2

Формування коаліції

Це відбувається, коли ображені підлеглі отримують допомогу від інших колег у своїй команді, які вже мають важелі впливу на боса. Нетактовна поведінка по відношенню до ізольованих «жертв», як правило, припиняється, коли керівник розуміє, що це може спричинити виникнення опозиції у всій коаліції.

Розглянемо приклад Анни, яка застосувала цю стратегію, щоб зупинити ворожі коментарі від керівника. Анна сформувала коаліцію з цінним колегою зі своєї команди, і разом вони представили себе як єдиний, згуртований підрозділ. Вмотивований власним егоїзмом, бос почав ставитися до Анни ліпше, щоб отримати підтримку її союзника.

careerbright.com

Традиційна реакція «бийся або тікай» є рефлексивною, інтуїтивною, і мало допоможе полагодити пошкодженні відносини. Однак жертви жорстокості можуть бути невипадковими, активними та стратегічно налаштованими у впливі на позитивні зміни. Підлеглі, які працюють над перетворенням сценарію «хижак – жертва», можуть відкрити двері виграшним результатам для себе, своїх керівників та організацій.


Дмитро Толмачов Генеральний директор рекрутингової компанії WORLD STAFF

Часто можна почути від співробітників, що начальник несправедливий до них, жорстокий у поводженні, контролює кожен крок. Можливо, так і є насправді, але, перш ніж скаржитися на життя, співробітнику варто проаналізувати причини такої поведінки з боку свого керівника. Чому так відбувається? Можливо, джерело проблеми криється не тільки в характері керівника, але і в самому співробітникові? Наприклад, у співробітника ще мало досвіду, невірно зрозумів завдання і не перепитав, не інформує керівництво про хід роботи, затягує терміни виконання, не дає зворотного зв’язку і т.д. Найчастіше поведінка керівника є наслідком вашої власної роботи (або вашого ставлення до роботи). Якщо ж причина не в цьому, то, безумовно, варто поговорити з керівником віч-на-віч та постаратися дізнатися причину такого до вас ставлення і, заодно, попросити керівника ставитися до вас по-іншому.

У разі, якщо керівник, як і раніше, кричить, не може правильно поставити завдання, всі помилки списує на підлеглих і абсолютно не бере на себе відповідальності за те, що відбувається, тоді, можливо варто подумати про зміну місця роботи. Однією зі складних вакансій на сьогоднішній день є, як це не банально звучить, вакансія офіс-менеджера (секретаря, персонального асистента). Кандидатів на ринку багато, але ось таких, хто одночасно має необхідні професійні навички і такі якості, як, наприклад, відповідальність і старанність – знайти досить непросто. Адже що відрізняє таку людину від інших кандидатів – те, що керівник, одного разу обговоривши якесь завдання, отримує або бажаний результат в обумовлений заздалегідь термін, або отримує зворотний зв’язок від співробітника, на якому етапі виконання знаходиться дана задача і що заважає виконати її в термін.

Іншими словами – керівник «тримає руку на пульсі». На жаль, багато кандидатів не в змозі виконати взяті на себе зобов’язання, всіляко намагаються зняти з себе відповідальність або взагалі забувають про завдання, про обумовлені терміни, тощо. Робота з такими підлеглими не приносить задоволення, тому, по суті, все доводиться робити самому, доводиться постійно контролювати кожен крок такого працівника, щоби домогтися бодай якогось результату.

Вам буде цікаво:  Бос теж людина: фрази, на які чекає начальник

 

За матеріалами HBR
Поділитися: