Азіатські традиції: як Олексій Доан став татом мункейків в Україні

256
K.Fund Media
Десертом зацікавилися великі продовольчі ритейлери

Основа традиційного азіатського десерту мункейка – паста з лотоса. Щоб прибрати гіркоту, плоди рослини вимочують 10 годин, а потім ще кілька годин термічно обробляють.

На батьківщині, в Азії, начинка десерту може бути специфічною, наприклад, ферментований качиний жовток.

В Україні засновник компанії з виготовлення мункейків PapaDoci Олексій Доан для начинки вибрав звичні для українців куряче м’ясо та гриби. Солодкі десерти роблять з горіхами та фруктами.

Старт PapaDoci

Випусковий редактор Олексій Доан взявся за виробництво мукнейків заради додаткового заробітку. Гроші потрібні були на лікування батька. Деякий час Доан допомагав одній компанії розвивати у В’єтнамі бізнес, що мав стосунок до здорового харчування. Вони і підкинули ідею запропонувати азіатський десерт українцям.

«Я приготував кілька муніків, пригостив друзів і знайомих. Зробив пост у соцмережах, що пригощаю азіатським десертом. За пару днів розібрали кілька десятків мункейків. Так я зрозумів, що людям це цікаво», – згадує Доан.

Основа мункейка – паста з лотоса K.Fund Media

На цей хід він витратив понад 3 тис. грн, більша частина з яких пішла на закупівлю необхідного обладнання. Гроші повернулися за місяць.

Стартував підприємець зі сторінки у соцмережах, потім створив  власний сайт. Так з’явилася перша українська компанія з виробництва мункейків PapaDoci – маленький сімейний бізнес тата двох доньок. Команда – автор ідеї, його помічниця, кур’єр, керівниця кафе. Юрист і бухгалтер працюють на аутсорсі.

Легенда про появу мункейка
Одна з легенд про появу мункейка розповідає, що багато тисяч років тому Землю палило 9 сонць. Герой приборкав 8 сонць, залишивши тільки одне. Героя проголосили імператором, а боги піднесли йому в дар нектар. Той, хто скуштував напій, теж ставав богом. Дізнавшись про цей подарунок, один паскудний чоловік вирішив вночі пробратися в будинок і викрасти нектар. Але, побачивши злодія, дружина героя випила нектар сама і, вже богинею, полетіла жити на Місяць.
Імператор впав у відчай. Але потім зрозумів, що в повний місяць вони з коханою зможуть побачити один одного. Тому на восьму повню він приготував вечерю та мункейки. Побачивши десерт, Місяць засяяв ще більше і тоді імператор зрозумів, що любов жива.
З того часу мункейк символізує єднання сім’ї.

Система «БіБіСі»

Багато компаній, чий бізнес так чи інакше пов’язаний з їжею, стартують на фуд-фестивалях. PapaDoci не стала винятком, але брала участь в небагатьох, і тільки для зміцнення бренду.

«З нашим продуктом складно підготуватися до такого заходу. Час на приготування партії мункейків – це 10-15 годин. Вхід для учасників на «Кураж Базар» або той самий Made in Ukraine – дорогий, гроші ніколи не відбиваються», – пояснює Доан.

PapaDoci – маленький сімейний бізнес тата і двох доньок. K.Fund Media

Він зазначає, що виробництво мункейків – низькомаржинальний бізнес, тому багато які маркетингові активності їм просто не по кишені. Доан говорить, що під час запуску йому допомогли з процесом просування продукту соціальні мережі.

«А потім виручила система «БіБіСі » – баба бабі сказала. Когось пригощали, хтось писав відгуки, і справа потихеньку пішла», – сміється Доан.

Зараз компанія співпрацює з «Вегано-хулігано» («Веганомаркетом») і кав’ярнею FINE. За словами підприємця, їх продукцією зацікавилися «Лавка традицій» (проект Fozzy Group) та GoodWine.

«Але у нас поки не вистачає масштабів виробництва», – зітхає Доан.

Складнощі роботи

Ще у PapaDoci є проблеми з упаковкою. Підприємець мріє, щоб упаковка була різною залежно від начинки мункейка. Але більше головного болю додає сертифікація інгредієнтів. Наприклад, лотос в Україні не потрапляє під жоден ДСТУ або техрегламент.

Без сертифікації мункейкам доступ у великий світ ритейлу закритий

«Ми сьогодні розробляємо рецептури, в яких лотос не використовується, щоб можна було реалізувати продукцію в українських ритейлерів. Горіхи і сухофрукти ми можемо купити і тут, а ось лотос, боби мунг, зимова диня – з цим складно. До того ж качині й гусячі яйця заборонені до продажу, так що ферментуємо лише курячі жовтки», – розповідає Доан.

Зараз розробляється рецептура, що підійде для України. K.Fund Media

Поки проект не вийшов на стабільний розвиток, тому середньомісячний оборот назвати складно. Іноді виторг становить 20 тис. на місяць, а іноді – втричі більший.

Підприємець вивів бізнес на самоокупність, але про прибуток говорити ще рано. Увесь виторг іде або на зарплату кур’єру та помічникам, або вкладається у розвиток.

 

Вам буде цікаво: «По мітлах: як три подруги відкрили перший в країні відьма‑бар»
Поділитися: