Арифметика креативного: «Один плюс один дорівнює три» Дейва Тротта

192
Campaign
Набір історичних байок для прочищення та масажу мізків

Книга «Один плюс один равно три. Мастер-класс по креативному мышлению» (One Plus One Equals Three: A Masterclass in Creative Thinking) – за суттю, збірка коротких, на одну-три сторінки, історій. Російський переклад в 2016 році випустило білоруське видавництво «Попурри».

Наприклад, історія про те, як десятирічна дівчинка Тіллі Сміт врятувала кілька сотень людей. Вони з батьками гуляли пляжем, коли раптом вода різко відступила і спінилася. А дівчинка до того бачила фільм про цунамі й запам’ятала, що така поведінка моря – ознака, лиха, що наближається. Вона не посоромилася здійняти скандал на весь пляж.

Нестандартні дії одних можуть врятувати сотні інших. liveinternet.ru

Або про те, як в ХІХ столітті в Лондоні будували каналізацію, і керівник проекту Джозеф Базалгетте вирахував пропускну здатність системи – а потім подвоїв її.

Це дуже допомогло місту, коли в 1960-х там розпочалося масове будівництво житлових багатоповерхівок. Старі тунелі змогли прийняти збільшену кількість стоків і не переповнитися. Або про те, як дівчаток в англійській школі відвернули від того, щоб залишати відбитки своїх нафарбованих губ на дзеркалах у туалеті: продемонстрували їм, як прибиральниця миє скло, вмочуючи швабру в унітаз.

Часом героями цих байок стає сам автор або його родичі. Наприклад, у віці 19 років Дейв Тротт приїхав до Нью-Йорка й побачив плакат зі слоганом «Необов’язково бути євреєм».

Мозок із задоволенням засвоює нову схему або підхід – або поривається сперечатися з ним, а це теж корисно

Подумав, що це антисемітське графіті, а виявилося – реклама фасованого житнього хліба. Велика пекарня робила його для євреїв, але ті воліли отоварюватися у дрібних булочних, ось і виникло бажання підсунути товар іншим соціальним групам.

Тому на плакатах гамбургери охоче поїдали китайці, індійці й темношкірі. До речі, сам автор згодом став рекламістом, створив кілька агентств, а історії, наведені у книзі, активно використовує на власних тренінгах. Іноді в кінці розповіді є якийсь висновок, як мораль у байки. «Це те, чого нам всім варто повчитися. Шкодувати гірше, ніж соромитися», – сказано в кінці розповіді про Тіллі Сміт. Іноді нема й цього.

Нетривіальні історії можуть навчити мислити ширше. Marcelo Ribeiro

Історії скомпоновані в дев’ять частин із промовистими назвами «Піддавайте все сумніву», «Віра сильніша за факти» і подібні. Але це групування вельми довільне.

Однак після прочитання книги спостерігається певний кумулятивний ефект. Хитрий автор, як і належить досвідченому рекламістові, знає, що люди люблять історії. Знає – і подає нетривіальні (або, у всякому разі, корисні) думки у простій формі «а ще був випадок…» У результаті мозок із задоволенням засвоює нову схему чи підхід – або поривається сперечатися з ним, а це теж корисно. Іноді рука так і тягнеться до Google – перевірити викладені містером Троттом відомості. Тягнеться не дарма. Наприклад, його версії створення британського пістолета-кулемета Sten або старту радянської космічної програми, м’яко кажучи, потребують уточнень і доповнень.

Утім, у книзі є приклади використання таких ось «підчищених» історій

Султан Бейбас переконав лицарів-госпітальєрів здати йому фортецю Крак де Шевальє в 1271 році, підкинувши їм листа, нібито написаного магістром ордена, в якому він дозволяє лицарям залишити твердиню. Це «врятувало від безглуздої загибелі тисячі солдатів, але призвело до поразки всіх християнських сил».

Не всяка брехня шкідлива. Huddersfield Examiner

А за вісімсот років менеджер футбольного клубу «Ліверпуль» Білл Шенклі надихнув команду на перемогу, показавши їм фейкову брошуру, нібито випущену «Челсі». З неї випливало, що противник уже списав «Ліверпуль» з рахунків і вважає майбутній матч формальністю. Історія про футболістів названа в книзі «Мотивація» (так і хочеться переробити на мем «М – мотивація»), а попередня, про султана – «Коли перо сильніше за меч».

 

Дивіться також: Чотири уроки для життя та бізнесу, які можна запозичити з мильних опер
Поділитися: