Аргументи для оптимізму: «Просвітництво сьогодні» Стівена Пінкера

460
Shutterstock
Чому світ насправді набагато кращий, ніж нам здається

Будь-кому, хто читає газети, цей світ може видатися жахливим. Перші шпальти похмурі, бо людей приваблює драматизм. Погані речі часто трапляються раптово і мають яскраві образи. Натомість хороші речі зазвичай відбуваються поступово і в надто широкій сфері, що набагато складніше відобразити.

Негативні новини є однією з причин, чому люди постійно недооцінюють прогрес, який вони самі і створюють, скаржиться відомий канадсько-американський науковець, який працює в галузі експериментальної психології та когнітивних наук, Стівен Пінкер. Щоб побачити справжній стан справ у світі, нам слід звернутися до цифр, каже він.


Його нова книга «Просвітництво сьогодні: на захист раціональності, науки, гуманізму та прогресу» (Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress, 2018) демонструє, що постійний і повсюдний прогрес відбувається в усіх сферах. Для порівняння Пінкер бере за основу цінності Просвітництва XVIII століття, узагальнені Іммануїлом Кантом як «сміливість бути мудрим». Розмірковуючи над проблемами, люди можуть їх вирішити і перейти до вирішення наступних. Торгівля та технології поширюють хороші ідеї, завдяки яким багаті країни можуть і далі збагачуватися, а бідніші – наздоганяти їх.

Ось кілька приводів для оптимізму, а також дещо про користь розумного песимізму з нової книги Стівена Пінкера.

Світ став багатшим і безпечнішим

Світ нині в 100 разів багатший, ніж 200 років тому, і всупереч поширеній думці його багатство розподіляється більш рівномірно. Переважна більшість бідних американців користуються сьогодні розкішшю, що була недоступною багатіям 150 років тому, – електрикою, кондиціонерами та кольоровими телевізорами. Торговець у Південному Судані має мобільні телефони, набагато кращі за автомобільну «цеглину» Гордона Гекко, персонажа фільму «Волл-стріт» (1987).

Світ став багатшим та безпечнішим. Shutterstock

Частка людей, яких вбивають щорічно у війнах, становить менше, ніж чверть із тих, що гинули за рік під час воєн у 1980-х роках, і половину відсотка від кількості загиблих за рік у часи Другої світової.

Протягом ХХ століття американці отримали на 96% менше шансів померти в результаті автокатастрофи, на 92% менше шансів втратити життя під час пожежі та на 95% меншу імовірність загинути на робочому місці.

Кількість ядерної зброї у світі зменшилася на 85% від свого пікового значення

Не лише кращі медицина та санітарія дали людям можливість жити довше, бути здоровішими та краще працювати. Комп’ютерні технології подарували людям більше вільного часу, а Amazon та Apple пропонують сліпучу різноманітність розваг для його заповнення.

Ми стали розумнішими, добрішими і щасливішими

У всьому світі показники IQ зросли на 30 пунктів за останні 100 років, що означає, що середньостатистична людина сьогодні має вищий IQ, ніж 98% людей ще століття тому. Це пов’язано із кращим харчуванням і заохоченням до навчання. Нині у дітей набагато більше шансів потрапити до школи, ніж у 1900 році.

Стівен Пінкер. JSTOR Daily

Пінкер стверджує, що ця наша кмітливість має моральні наслідки, оскільки люди, які можуть абстрактно мислити, можуть запитати: «Яким був би світ, якби всі так зробили?»

Подібним чином у свій час поширювалися цінності Просвітництва. Два століття тому лише 1% людства жив у демократичних країнах, і навіть там жінки та робочий клас не мали права голосу. Зараз дві третини людей живуть у демократичних країнах, і навіть авторитарні держави, такі як Китай, є вільнішими, ніж колись.

Віра у рівні права різного роду меншин зросла, що продемонстрували не лише опитування, а й інтернет-активність

Кількість запитів у пошукових системах про расистські жарти у Америці знизилася з 2004 року майже на 90%.

У 45 країнах з 52, де проводилися опитування World Values Survey («Огляд цінностей світу»), показники щастя збільшилися між 1981 та 2007 роками. Вони приблизно відповідають абсолютним, а не відносним доходам на душу населення. Самотність, принаймні серед американських студентів, зменшується.

Корисна дрібка песимізму

Не применшуючи ризиків, Пінкер залишається оптимістичним. Інституції та суспільні здобутки, які популісти засуджують, є загалом ефективними в більшості багатих країн, і вони переживуть поточну сучасну демагогію. Прихильники популізму будуть розчаровані чи просто зникнуть.

У міру того як люди стають багатшими, вони відмовляються від віри і більше спираються на розум

Пінкер вважає позитивним загальне зменшення релігійності. В усьому світі близько 59% людей є релігійними, попри те, що століття тому таких було майже 100%.

У міру того як люди стають багатшими, вони відмовляються від віри і більше спираються на розум, стверджує він. Песимізм також відіграє важливу роль – він стимулює нас бути обережнішими. Так само саме завдяки нашій здатності зосереджуватися на проблемах ці проблеми й вирішуються.

Ми стали добрішими і щасливішими. Shutterstock

Тож загалом Пінкер має рацію – все зовсім не так погано. І якщо не трапиться якогось катастрофічного зіткнення з астероїдом або ядерної війни, то цілком імовірно, що все ставатиме дедалі кращим.

 

За матеріалами The Economist 
Поділитися: