Американцеві не зрозуміти: «Людина з Сеула» Френка Аренса

841
infoseek.co.jp
5 речей, які вразили жителя Заходу в Південній Кореї

Ветеран Washington Post Френк Аренс провів три роки у Південній Кореї як директор міжнародного PR-відділу компанії Hyundai Motor. За цей час він став експертом у галузі автомобільної промисловості та азійської корпоративної культури.

Про свій досвід знайомства з однією найбагатших країн Східної Азії він написав у своїй книжці «Людина з Сеула», яка у 2016-му стала фаворитом літературних критиків видання New York Post. Її український переклад нещодавно вийшов у видавництві «Моноліт».

K.Fund Media наводить п’ять речей, які здивували автора як людину, що прожила 44 роки у США.


1

Диктатор-модернізатор

У 1961-му внаслідок військового перевороту до влади прийшов генерал Пак Чон Хі. Він відомий як своїми реформами, що сприяли економічному зростанню Південної Кореї,  так і репресіями проти політичних опонентів. Усе, що вам слід знати про характер цієї постаті, на думку Аренса, можна почерпнути з цієї дивовижної історії:

У 1974 році генерал виголошував промову в Сеулі, коли уродженець Японії, прихильник Північної Кореї, залетів у залу і вистрелив у нього, але куля влучила в дружину Пака. Коли стрільця спіймали, а поранену винесли зі сцени, Пак продовжив виступ. Закінчивши, він підняв жінчині туфлі й сумочку і пішов. Вона померла наступного ранку.
Сам диктатор загинув у 1979-му від рук керівника його розвідки.

2

Правильна схема?

Корейське суспільство є надзвичайно конкурентним. Батьки витрачають тут тисячі доларів на хаґвони – позакласні приватні заняття для їхніх дітей, які тривають до пізнього вечора, щоб ті могли потрапити до Сеульського національного університету, Корйо чи Йонсей.

Френк Аренс
Френк Аренс. frankahrens.com

Будь-який диплом цих навчальних закладів майже гарантує престижне місце у державній установі або в одному з чеболів – великих і впливових фінансово-промислових конгломератів.

Така практика тут називається правильною схемою. Утім, культивування у суспільстві кар’єризму позначається на психічному здоров’ї багатьох людей. Як зауважує Аренс, щороку після вступних іспитів до коледжу збільшується кількість самогубств.

3

 «Лукізм»

Претенденти на роботу в Південній Кореї знають, що з двох однаково компетентних оберуть привабливішого. У цій країні найбільша кількість пластичних хірургів на душу населення. Щоб «покращити» зовнішність, сюди з’їжджаються з усієї Азії.

І якщо у США найпопулярнішими процедурами є збільшення грудей та ліпосакція, то тут найчастіше вдаються до корекції розрізу очей, щоб зробити його подібним до європеоїдного, та загострення підборіддя.

Аренс наголошує, що саме через «лукізм» – одержимість зовнішністю – другою найбагатшою людиною в Південній Кореї після президента Samsung є президент компанії AmorePacific, що виготовляє засоби для догляду за шкірою, включно з тональним кремом для приховування її недоліків, яким охоче користуються як жінки, так і чоловіки.

4

Мовні особливості

Південна Корея – одна з етнічно найоднорідніших країн у світі (у цьому вона поступається хіба Японії та Північній Кореї). Етнічні корейці становлять 97% населення. Щонайменше половина громадян мають прізвища Кім, Лі та Пак, тож місцеві навіть жартують, що ідеальне корейське ім’я – Кім Лі Пак. А от ваше в процесі офіційної транслітерації може набути доволі кумедної форми. Так, на відміну від китайської та японської мов з тисячами ієрогліфів корейська має абетку – ханґиль з 24 літерами, але вона відображає не всі звуки, що є в англійській чи українській.

Корейська абетка не зможе передати всі звуки англійської мови
Корейська абетка не зможе передати всі звуки англійської мови. koreanlanguageblog.ru

Приміром, [ф] довелося б замінити на [п]. У корейців немає твердого [к], натомість є щось середнє між [ґ] та [к]. Нема також чіткої різниці між [р] та [л]. Тож з огляду на всі ці фонетичні особливості Френк Аренс по-корейськи писався як «Плеґ Аліленсз».

Для корейців важлива не лише інформація, а й спосіб у який вона передається. Американські ділові електронні листи можуть складатися лише з короткого речення: «Як вам такий варіант?». Корейці пишномовніші: «Шановний пане Віце-Президенте Кіме, дякую Вам за Ваш лист. Сподіваюся, що у Вас все гаразд. Нам би дуже хотілося почути Вашу щиру думку щодо…».

5

Ірландці Азії

Чимало досліджень демонструють, що корейці п’ють, як жоден інший народ (в середньому 11 чарок щотижня проти п’яти у Росії). Пиття соджу – тутешньої оковитої – для них є способом налагодження ділових зв’язків.
Японців через їхню ввічливість і неспроможність відмовити інколи називають британцями Азії.

Корейці ж імпульсивніші й у цьому більше схожі на ірландців, вважає Аренс

Як Toyota, так і Hyundai є конфуціанськими за своїми корпоративними ієрархіями, кожною з них керує нащадок засновника, але є одна суттєва відмінність, зумовлена різницею національних менталітетів, додає він. Якщо гендиректор Toyota запланував виголосити промову на Детройтській автовиставці у 2020 році, то не зробив би він цього лише через власну смерть. А от гендиректор Hyundai, запевняє Аренс, якого він знає особисто, тримав би вас у напрузі до останнього моменту. Його візит скасовували б і призначали десятки разів, адже компанія може змінити пріоритети залежно від поточних обставин.

Корейська горілка соджу – засіб комунікації
Корейська горілка соджу – засіб комунікації. do-slez.com

«У Hyundai все завжди добре заплановано, але насправді відбувається в останні секунди в кризовому режимі загальної паніки», – пише автор. Утім, керівництво компанії стверджує, що це на користь споживачам. На відміну від інших автовиробників, які затверджують фінальний дизайн моделі за півтора року до випуску, в Hyundai зміни можуть вносити й за місяць, щоб впровадити найновіші технологічні рішення.

 

Читайте також: Токіо як дзеркало протиріч глобалізації

Поділитися: