Amazon і Whole Foods змінюють продовольчу індустрію

Amazon
Поєднання двох культових компаній, заснованих на гуманних цінностях, – це початок нової економіки

Новина про те, що –  о, боги! – Amazon купує Whole Foods Market, мене вразила. Чи відображає ця угода, наскільки складно було Whole Foods і далі задовольняти Уолл-стріт своїм ростом і прибутками? Безперечно. Чи підкреслює угода, наскільки експансивне бачення Джефф Безос має щодо Amazon, його мрію, що Amazon стане «магазином всього»? Без сумніву.

Для мене ця угода має символічне значення, адже вона визначить, яким стане у майбутньому підхід до бізнесу, брендингу та організаційної культури, які домовилися представляти Whole Foods і Amazon. Чи сигналізує ця угода початок кінця так званої «нової економіки», чи це більше схоже на кінець початку?

А може, це знак, що є розумніші, здоровіші та життєздатніші способи побудувати організації, що базуються на гуманних цінностях? Які висновки ми можемо винести з цієї історії?

Щойно новина про угоду Amazon-Whole Foods з’явилася в моєму Twitter, я занурився в архіви Fast Company, яку я заснував разом з Аланом Веббером після того, як ми обидва працювали в Harvard Business Review.

В одному з перших випусків, в далекому 1996 році, ми докладно розглянули дивне, оригінальне, маловідоме бакалійне підприємство в Остіні, Техас. Ми з повагою розповіли про його прихильність до органічної їжі, ми посміялися над його чуйністю до хіпі, але ми здивувалися його бізнес принципам.

«Whole Foods Market, Inc. – це найбільший продавець органічних продуктів без добавок у США, – розповідали ми нашим читачам. – Це також один з найрадикальніших, у світі бізнесу, експеримент демократичного капіталізму. Безліч компаній  твердять про повноваження, автономії і командну роботу. А ця компанія витратила 16 років на те, щоб перетворити ці слогани (зазвичай порожні) у потужну – і дуже прибуткову – бізнес-модель».

Через якійсь час я взяв інтерв’ю у жорсткого підприємця, який залишив гарну посаду в Нью-Йорку, щоб заснувати інтернет-магазин в Сіетлі. Я познайомився з Джеффом Безосом на одній з перших конференцій з е-комерції, сидів біля нього за ланчем і вже за лічені хвилини знав, що повинен натиснути кнопку «запис» на диктофоні.

Ім’я Безоса тоді ще не було на язиці у кожної дворової собаки, а про Amazon більшість знало лише те, що це велика річка в Південній Америці, але я відчув, наскільки далекосяжним і пробивним було його бачення.

«Фірма Безоса не імперія», сказав я читачам, «але її вплив набагато перевершує її розмір».

Сьогодні, після майже двох десятиліть, нам належить зрозуміти бізнес-угоду, вплив якої, я певен, набагато перевершить її масштаб. І ось вам мої роздуми з приводу Amazon, Whole Foods і майбутнього нової економіки.

Гра не за правилами

Останні 20 років я був вражений, як Whole Foods вдалося настільки вирости, завоювати мільйони покупців завдяки концепції екологічної їжі.

Частиною довготривалої головоломки, яку компанія Whole Foods так і не вирішила, були відносини з Уолл-стріт. Довгий час причиною зростання вартості її акцій було те, що компанія з’являлась у нових містах, де вона завойовувала нові ринки. Але Джон Маккі, співзасновник і СЕО компанії, ніколи не жив згідно з вимогами Уолл-стріт до голів компаній.  Він був готовий змінити правила гри у своїй галузі. Щось подібне писав Боб Ділан: «Щоб жити поза законом, ви повинні бути чесними». Це урок для новаторів, а особливо тих, які прагнуть очолити публічні компанії.

Завдяки Whole Foods якість продуктів стали підвищувати і інші гравці цієї галузі. Я не впевнений, що в цій компанії дійсно розуміли, як реагувати на хвилі імітації, які вони запустили.

Принцип «або-або» поступається підходу «і-і»

Whole Foods і Amazon – це ікони нової економіки, але вони завжди представляли протилежні сторони стратегії обслуговування клієнтів. Whole Foods асоціювалася з фізичними переживаннями – кольором і запахом продукту, татуюваннями і пірсингом співробітників, і високими цінами. Amazon – це зручність, швидкість замовлення в один клік і найнижчі ціни, які тільки можна собі уявити. Зараз Whole Foods запустили лінії невеликих, дешевших магазинів під назвою «365 від Whole Foods» зі скромнішим вибором, меншим штатом співробітників і суттєвою автоматизацією.

Amazon тим часом відкриває власні книжкові магазини і збільшує свою прихильність до традиційного бізнесу. Одне другому не заважає: ми перейшли від економіки «або-або» до економіки «і-і».

Випробування для СЕО

Коли я згадую про відродження Apple під керівництвом Стіва Джобса, і коли я дивлюся на безлад, з яким стикається Uber під керівництвом Тревіса Каланіка, я бачу, що світ змінюється завдяки технологіям і новим бізнес-моделям. І в такому середовищі видатне лідерство ще важливіше, аніж в інших сферах. Не думаю, що багато СЕО могли б впоратися з таким завданням, як Безос, який прагне об’єднати масштаб, величезний вибір, низькі ціни, увагу до клієнтів, дух чіткого виконання і стрімкі експерименти. Неважливо, наскільки ми шануємо силу ідей, фінансів, брендів і культури, але в бізнесі мало настільки сильних речей, як окремий лідер із запеклим прагненням до перемоги і відкритим усвідомленням того, як цього досягти. І це, можливо, це є найважливішим уроком, який ми вивчимо.

За матеріалами HBR
Поділитися: