Айтішники не головні: «Хаос у Кремнієвій долині» Антоніо Ґарсіа Мартінеса

530
HBO
Відверто про народження і занепад стартапів, інвесторів та марнославство в найзнаменитішому технологічному центрі світу
Хаос у Кремнієвій долині

Світ, у якому технології керують усім та усіма, робить великі ставки на IT-індустрію. Усі захоплюються Кремнієвою долиною – технологічним центром у Каліфорнії, де зосередилися найбільші ІТ-компанії світу, розробники, стартапери та венчурні інвестори. Ґіки та комп’ютерні генії тут створюють нове технологічне майбутнє – саме такою Долину малюють у ЗМІ, кіно та серіалах. Але реальність суттєво відрізняється.

Засновник стартапу AdGrok та колишній менеджер Facebook Антоніо Ґарсіа Мартінес, можливо, перший, хто вголос говорить про Кремнієву долину не захоплено, а іронічно. У своїй книзі «Хаос у Кремнієвій долині. Шалені гроші та неочікувані фіаско» (український переклад – «Наш Формат», 2018) він відверто і без прикрас розповідає про Кремнієву долину: народження і занепад стартапів, відносини між компаніями та інвесторами і прихований бік життя найвпливовіших ІТ-гігантів світу.


Кремнієва долина, за версією автора, – це не оаза для талановитих розробників та щедрих інвесторів, які знайшли одне одного. Це постійна боротьба, яка триває між великими і малими ІТ-компаніями. І все ж на тлі цього хаосу народжуються нові технології, пристрої, додатки, соціальні мережі, які колись, можливо, повністю змінять наш світ.

Чому стартапи Кремнієвої долини переоцінені

Як шлюб, тільки без злягання

Саме так Мартінес характеризує стартап. Люди, з якими доведеться йти пліч-о-пліч під час запуску і розвитку проекту, стають другою родиною, розділяючи з вами всі успіхи та падіння. Правильний вибір партнерів для стартапу – найважливіше питання на початку шляху.

Колишній аналітик Goldman Sachs Антоніо Мартінес влаштувався до компанії Adchemy, де познайомився з Аргірисом Цимнісом та Меттом Мак-Іченом. Згодом ці троє наважилися на авантюру: пішли з Adchemy та заснували рекламну платформу AdGrok.

Людський фактор у стартапах спричиняє найбільше проблем
Людський фактор у стартапах спричиняє найбільше проблем. Shutterstock

Основні проблеми, з якими зіштовхнулися співзасновники, були пов’язані не з продуктом, фінансуванням чи технічними моментами. Найбільші складнощі виникали через людський фактор.

Наприклад, каже Мартінес, не можна розподіляти акції порівну. Через це у будь-якому важливому обговоренні двоє завжди ставали проти одного, що переходило в конфлікт. Також не можуть «всі бути головними» – у стартапу має бути один капітан.

Стартап – це ризики

Нова справа – це завжди рулетка. Але набагато приємніше ризикувати чужими грішми. Так трійця з AdGrok і зробила, вигравши фінансування від венчурного фонду Y Combinator, що інвестує в ідеї ІТ-стартаперів.

Однак і за такого розвитку подій для молодих компаній існують ризики: інвестор може оформити свій внесок як акціонерний капітал, що зробить його не кредитором, а вже власником компанії. AdGrok з Мартінесом на чолі успішно уникнули цієї небезпеки. Описуючи шлях розвитку свого стартапу, автор неодноразово доводить: запорукою успіху є геть не те, що може здаватися.

Головне – це готовність витримати безліч невдач на шляху

Не слід боятися, наприклад, конфліктів та судової тяганини з компаніями-гігантами. Для них репутаційні збитки будуть значущішими, ніж для маленького стартапу. У цьому на власному досвіді Мартінес переконався, коли Adchemy подали позов на AdGrok, бажаючи помститися колишнім працівникам за успіх. Звинувачення проти AdGrok були безпідставними. Тож коли Мартінес дізнався про нечесну гру Adchemy з одними партнерами за спинами інших, за допомогою шантажу та юридичних тонкощів він змусив крупну компанію відступити.

Талановитий айтішник – не запорука успіху

Успішний керівник стартапу – це не геніальний програміст. Це лідер, який тонко відчуває ситуацію, вміє швидко приймати правильні рішення, має хватку.

Одним з ключових моментів у житті AdGrok стала випадкова зустріч з виконавчим директором Twitter Адамом Бейном. Зацікавившись розповіддю про продукт, він попросив показати AdGrok.

Успіх стартапу забезпечує лідер, що швидко оцінює ситуацію
Успіх стартапу забезпечує лідер, що швидко оцінює ситуацію. Shutterstock

Мартінес у цей момент не мав із собою ноутбука з демоверсією. Але Мак-Ічен написав такий код, що дозволяв доступ до демоверсії з будь-якого пристрою, а вміння Мартінеса швидко реагувати та бути готовим презентувати свій стартап тут і зараз допомогли компанії справити на потрібну людину гарне враження. Випадковості не випадкові, і пізніше рекламна платформа була вигідно продана Twitter.

 

Читайте також Поради глав IT-корпорацій Кремнієвої долини молодим собі

Поділитися: