Agile для не-IT: 4 галузі, які вже застосовують нестандартні підходи

3651
Shutterstock
Як працюють гнучкі методи управління у теплоенергетиці, агросекторі, фінансах та рекламі

В умовах тотальної діджиталізації ряд бізнесових сфер починає переймати досвід ІТ-компаній і застосовувати гнучкі методології управління. Адже запити замовників змінюються так само швидко, як і світ навколо. K.Fund Media розповідає про нетехнологічні галузі, які вже застосовують гнучкі методи на практиці.

Теплоенергетика

Григорій Бердников більше десяти років удосконалював операційне управління на виробничих підприємствах (наприклад – «Донбасенерго»). Серед підходів, які він використовує, – Agile, Kanban, Lean та кілька запозичених у Японії фреймворків. Гнучкі методології допомагають з реалізацією великого проекту, коли на місцях бракує персоналу з необхідним досвідом. Завдяки спринтам Agile забезпечує певну можливість постійно спостерігати за процесом. Виявити проблеми можна виявити на ранніх етапах.

«Єдиний мінус, що практично неможливо визначити, коли будуть готові результати проекту до його старту. Але такі ризики існують практично при всіх підходах», – розповідає він.

Донбасенерго
Донбасенерго. de.com.ua

За рахунок швидкого зворотнього зв’язку гнучкі методи забезпечують удосконалення роботи команди та поліпшують внутрішню організацію.

Крім того, коли команда працює з інструментами візуалізації потоку роботи – це забезпечує прозорість процесу та якісну комунікацію між усіма учасниками проекту.

«Хороша реалізація Канбану в електронному вигляді – відкритий ресурс Trello. Цей інструмент ми використовуємо для реалізації проекту по вдосконаленню нарядно-допускної системи проведення робіт на Слов’янській ТЕС. Зручність для мене полягає перш за все в тому, що всі переміщення електронних стікерів по процесу, опис нюансів по тій чи іншій задачі, фотографії та різноманітні документи я міг відстежувати в онлайн-режимі. Це неймовірно прискорило інформаційний потік між усіма учасниками проекту», – ділиться досвідом Григорій Бердников.

Крім того, на виробництві використовують інші підходи, запозичені у японських компаній

Наприклад, «Кайдзен» передбачає реалізацію невеликих міні-проектів без значних затрат ресурсів, та направлений більше на локальні покращення. Ідеї з реалізації подібних проектів в основному з’являються у робочих та представників лінійного менеджменту. Інший підхід – «Кайкаку» – передбачає реалізацію проривних, глобальних проектів з метою масштабних прокращень. Саме такі проекти потребують якісного управління для досягнення необхідної якості шляхом затрат мінімальних зусиль, часу та ресурсів.

Агро

Agile-підходи дозволяють просуватися вперед, навіть у тих випадках, коли на етапі планування проекту замовник не завжди може одразу та однозначно сформулювати детальні бізнес-вимоги на весь продукт. У таких ситуаціях гнучкі методології незамінні.

«Ми застосовуємо такі методології при розробці та імплементації бізнес-додатків у наших проектах, але не у всіх. В основному там, де є можливість розбити проект на кілька підпроектів, щоб якомога швидше почати видавати замовникові результат», – ділиться досвідом директор проектного офісу агроіндустріального холдингу «Миронівський Хлібопродукт» Оксана Савицька.

«Миронівський Хлібопродукт»
«Миронівський Хлібопродукт». APT Group

Але іноді реальному сектору доводиться надавати перевагу стандартному ієрархічному підходу.

«Коли планується великий проект, що комплексно впливає на всю архітектуру, зачіпає крос-функціональні бізнес-процеси та діючі регламенти, більш привабливими виглядають waterfall методи», – пояснює Оксана Савицька.

Показовий та аналогічний приклад, де може застосовуватися лише waterfall – будівництво

Дивним буде рішення про початок будівництва, поки немає розуміння яким це буде об’єкт, яка геодезія, де планується зведення будівлі, та й наявність затвердженого проекту будівництва. Така ж специфіка та підходи мають застосовуватися при плануванні великого ІТ-проекту, де Agile і гонитва за модою можуть призвести до несподіваним та дороговартісним наслідкам.

Банківська галузь

«Багато організацій починають експериментувати з гнучкими підходами на основі своїх проектів. Зазвичай це призводить до того, що команди, які працюють в такому режимі, стикаються з обмеженнями системи. І тут є два варіанти – або компанія йде далі по шляху Agile філософії, або звинувачує в усьому методологію», – розповідає старший менеджер-аналітик проектів Ukrsibbank BNP Paribas Group Анастасія Антонець. У компанії практикують гнучкі методи за трьома напрямками: організація, проекти і продукти.

Організація – це можливість об’єднання в одному приміщенні декількох команд, які працюють над одним процесом. Найчастіше, ці команди не пов’язані з розробкою і використовують елементи Kanban. У проектах банк використовує Scrum і Kanban на експериментальному рівні.

Ukrsibbank
Ukrsibbank. partner-construction.ua

Кожна команда модернізує підхід під свої потреби, але при цьому не повинна відходити від чотирьох основних принципів філософії Agile.

«Продуктові команди – це повноцінні крос-функціональні команди, заточені під одну мету. Для наших продуктів ми використовуємо фреймворк SAFE, і зараз наш курс – максимально позбутися існуючих залежностей. Таким чином ми, можливо, зможемо перейти на менш складний фреймворк Less», – розповідає Анастасія Антонець. За її словами, гнучкі методи дозволяють поліпшити процес планування релізів нових продуктів.

«Наприклад, після першого PI planning продукту UKRSIBonline команди вирішили, що на зустрічі було занадто багато людей одночасно. Наступного разу вони розбили планування на «дизайн-день», коли рішення спочатку опрацьовуються розробниками і аналітиками разом з командою дизайнерів. А після цього всі разом планують випуск продукту», – пояснює Анастасія Антонець.

Реклама

Команда рекламної агенції Aimbulance в управлінні проектами спирається на методологію 3×3 Framework (Committee × Check × Close). Методологію розробили антропологи Вортонської школи бізнесу Маріо Мусса, Мейдлін Бойер та Дерек Ньюберрі. Вони опублікували спільну книгу у 2016 році.

Згідно 3×3 Framework відбувається погодження в командах цілей, ролей та норм співпраці

Після постійно перевіряється, чи працюють домовленості, а за необхідності вносяться зміни.

«Це стала система відкритого циклу, постійного вдосконалення. Фактично наші команди – автономні одиниці, що самостійно планують свою роботу (наразі це scrum sprints), часто експериментують з інноваційними методиками проектного менеджменту та створення продукту. Якщо інновація виявляється робочою, команда ділиться нею з іншими командами, а вони, в свою чергу, переймають успішну практику» – розповідає виконавчий директор Aimbulance Інна Макотерська.

3x3 Framework
3x3 Framework. Telegraf.design

Працюючи над формалізацією та прозорістю бізнес процесів в Aimbulance застосовують методологію BluePrint.

Це інструмент сервіс-дизайну, що наглядно представляє всі дії клієнта на шляху отримання продукта або послуги, так само як і дії представника компанії, що надає послугу. Прописуються також місця комунікацій, фіксуються зміни локації, виокремлюються точки контакту між сторонами.

«Ми її дещо адаптували і використовуємо для прояснення загальних процесів компанії. Це допомагає максимально комфортно та включено пробудувати процеси на всіх рівнях», – говорить Інна Макотерська.

Місце Канбану в компанії виконують чек-лісти, які з одного боку лаконічно направляють у процесі роботи над продуктом, а з іншого допомагають не допускати типові помилки.

Поділитися: