Агенти змін: «Сьоме чуття» Джошуа Купера Ремо

850
Shutterstock
Хто розуміє енергію епохи, як вони це використовують та що це їм дає?
Сьоме чуття

Достеменно відомо, що людина має п’ять чуттів: зір, слух, дотик, запах та смак. Але з часом людство віднайшло в себе ще й шосте чуття. Одні до нього зараховують інтуїцію, інші, як, наприклад, Фрідріх Ніцше, – налаштування на промислові зміни.

Та, виявляється, людина може мати ще й сьоме чуття. Цей факт аргументовано й переконливо наводить у своїй книзі «Сьоме чуття: влада, багатство і виживання в епоху мереж» (The Seventh Sense. Power, Fortune and Survival in the Age of Networks; український переклад – Yakaboo, 2018) Джошуа Купер Ремо – відомий американський журналіст, дослідник та письменник.


Чуття енергії епохи

Люди із сьомим чуттям можуть дивитися на будь-який предмет і бачити потенціал, невидимий для решти. Сьоме чуття є своєрідним привілеєм приналежних. Воно було завжди, але володіли ним лиш ті, хто увійшов в історію. Вони вміли опановувати енергію епохи і вдало її використовувати. Хто ці люди?

Видатний древньокитайський стратег та дипломат Су Цінь, який за сім років перечитав усі доступні тоді історичні праці й вибудував так звану стратегію «союзу за вертикаллю» та зрештою увійшов в історію.

Наполеон з його майже містичною здатністю бачити поле бою як простір можливостей. Мартін Лютер, який дійшов єретичної на ті часи думки, що з Богом можна говорити без посередників. Стів Джобс з його демонстрацією не просто нових гаджетів, а нових світів, ландшафтів та ідей, які змінили наше повсякдення.

Сьогодні, коли світ на порозі бурхливих змін та розвитку, у людства виникла потреба розширити коло тих, хто володіє сьомим чуттям.

Підключений світ

Аксіома сьомого чуття: підключення і зв’язок змінюють природу об’єкта. Часто кардинально.

Наприклад, вивченням англійської як мови інтернаціонального спілкування в усьому світі займалася величезна кількість людей, для багатьох це було джерелом заробітків. Але з’явився Google-перекладач з перекладами в реальному часі. І попри всю нинішню недосконалість цього процесу очевидною є тенденція: невдовзі центральну роль англійської витіснить не інша мова, а розумний перекладач, яким можна буде скористатися будь-де і будь-коли.

У новому світі речі набувають нових властивостей
У новому світі речі набувають нових властивостей. Shutterstock

«Ви скажете «Good morning», сідаючи в таксі у Барселоні, а ваш таксист почує «Buenos dias», – прогнозує Джошуа Купер Ремо.

Тобто в якийсь момент доступ до потужного алгоритму перекладу стане важливішим за володіння англійською. Це – лише один із кардинальних напрямів змін, які можна спрогнозувати вже сьогодні. А завдяки наявності у певних людей сьомого чуття відбуваються зміни загальносвітового значення.

Світ повсякчас змінюється, змінюючи матрицю сталих досі речей

Ну от хоча б GPS-мапи, які записують кожен наш рух чи напрям. Попереду на людство чекають події (від найстрашніших до найпрекрасніших), які не можна буде збагнути за допомогою старих уявлень чи відчуттів. Адже наш підключений світ – це басейн, в якому відбувається постійна метушлива взаємодія, результати якої складно передбачити без сьомого чуття.

Епоха мережевої влади

Нинішня епоха – епоха мереж та підключень. Мережі скрізь – від спілкування за інтересами до фінансових, географічних, мовних та інших мереж. І все це – продовження тієї мережевості, яка існувала споконвіків, але в іншій формі. Притоки річки Ганг були мережею, яка годувала монгольську імперію в XVI-XVII століттях. Ріки Янцзи, Хуанхе та Меконг – китайські династії, Ніл – Єгипет, а Євфрат – Месопотамію. Середземномор’я – Римську та Візантійську імперії.  А Велика Британія була нічим іншим, як мережевою державою на морських кордонах.

Наш світ – це світ мереж
Наш світ – це світ мереж. pixabay.com

Зараз влада у того, хто має інформацію, мережі та підключення. Яскравий приклад – так звані кольорові революції, які прокотилися світом.

Ті керівники, які не володіють сьомим чуттям, не відчувають та не сприймають сучасного стилю, опиняються на узбіччі історії. Мережевість та підключеність роблять усі процеси надзвичайно швидкими. Відомий вислів лорда Актона – «Абсолютна влада розбещує абсолютно» – набуває зараз нового значення: «Абсолютний доступ розбещує абсолютно».

Сьоме чуття – на рівень держав

Кілька століть тому епоха Просвітництва зруйнувала давні підвалини та відкрила двері в новий світ із новими можливостями. Позаду лишилася епоха всесильних королів та феодальних правителів, алхіміків та беззаперечних лідерів громадської думки – священиків. Натомість прийшли нові технології, що прискорили розвиток нових ринків, поширилися ідеї демократії та свободи, розквітли науки, які збільшили тривалість життя. З’явилися нові виміри, вільні від скутості традицій, звичок і страху. І світ держав та націй почав розколюватись: на конвергентні (здатні опановувати нові інструменти епохи) та дивергентні (ті, що пропустили потрібний поворот на шляху розвитку).

«Чому нації занепадають» Дарона Аджемоґлу і Джеймса Робінсона

Владу в Європі в попередні епохи, згідно із твердженням оксфордського професора Дейвида Прістленда, визначали три групи впливу (чи касти): торговці, солдати та мудреці. Саме ця взаємодія перетворила колись феодальну економіку Європи на модерну й індустріальну. Однак нині ми стаємо свідками появи в усьому світі нової касти – тієї, що контролює мережі. Надпотужної, дещо некерованої та непрогнозованої, здатної змінити якщо не все, то багато чого. Розпізнати її, проаналізувати та спрогнозувати під силу людям із сьомим чуттям.

Світом керють ті, хто відчуває енергію епохи
Світом керють ті, хто відчуває енергію епохи. Shutterstock

«Коли ви збагнете, що маєте сьоме чуття? – запитує Джошуа Купер Ремо і тут же відповідає: – Це станеться в ту мить, коли ви відчуєте, що не маєте іншого вибору, крім як рухатися, щоб формувати і використовувати якийсь елемент цього нового мережевого світу, а не просто пасивно його отримати. Я маю на увазі ту коротку мить, коли новий інстинкт оживе і ви знатимете, як мало у вас часу, тож відчуєте ледь не фізичний поштовх: «Дій, – подумаєте ви. – Вже!»


Як народжуються ідеї? Відповіді у книзі «Момент еврики»

Поділитися: