Адаптація до нової роботи: 5 правил виживання

3324
Shutterstock
Як уникнути стресу і не впасти у паніку протягом перших місяців роботи

Ви витратили місяці на пошуки нової роботи і ось здійснилася мрія: ви отримали довгоочікувану посаду. І здавалося б, все позаду. Насправді, попереду на вас чекає ще один важливий етап – адаптація. Фактично ви потрапляєте в нове незнайоме середовищі, і період пристосування до нього може виявитись надзвичайно стресовим. Окрім того, чимало роботодавців в перші ж дні намагаються випробувати вас на міцність.

За даними опитування університету ISMA (Латвія), 53% нових співробітників невеликих компаній потребують нагальної допомоги старших колег у перші півроку роботи. Для переважної більшості опитуваних психологічний комфорт був надзвичайно важливим: 74% змогли адаптуватися до нового колективу мінімум протягом 3-6 місяців. K.Fund Media ознайомить із порадами експертів-практиків щодо того, як налаштувати себе на успіх та ефективну роботу в новій компанії.

1

Не перевантажуйте себе

Протягом перших кількох тижнів, а то й місяців ви отримуватимете величезну кількість нової інформації. Ви не зможете охопити всю інформацію відразу, і це нормально.

Щоб полегшити собі роботу і не розгубитися, фіксуйте всю нову інформацію, отриману від керівництва чи колег. Таким чином ви її не втратите, якщо раптом через перевантаження не зможете згадати.

А перевантаження в цей нелегкий період може виникнути дуже швидко

«Завжди пам’ятайте, що складнощі адаптації скоро залишаться в минулому і ви з усмішкою будете згадувати, як чогось не знали або марно нервували. В коучингу є таке поняття як «підтримуюче середовище». Подумайте, хто або що зможе допомогти вам легше пройти цей період», – радить кар’єрний консультант Вікторія Сафронова.

2

Геть паніку

Ви повинні бути готовими, що адаптаційний період займе певний час. Не панікуйте, якщо вам здається, що ви не здатні виконати нові завдання. Це нормально. Відчуття того, що ви ніколи не впишетеся в новий колектив, буває практично у всіх, але обов’язково минає. Для цього просто потрібен час.

«За класикою в більшості компаній адаптаційний період триває в середньому близько трьох місяців», – розповідає практикуючий психолог та співзасновник психологічного центру «Selena Group» Надія Маньковська.

За цей час вам необхідно:
1. Адаптуватися в новому колективі: познайомиться, звикнути, зрозуміти, хто за що відповідає і хто чим займається;
2. Вивчити нову для себе структуру: структуру компанії, політику, нормативну документацію тощо;
3. Розібратися зі своїми обов’язками: зрозуміти, що від вас очікують, що входить у вашу зону відповідальності і де можна знайти необхідну інформацію;
4. Ознайомиться зі справами вашого попередника і/або команди в цілому, якщо є в цьому необхідність. Тобто орієнтовно приблизно за 70 днів вам необхідно освоїти і сприйняти величезний потік інформації.

На перший погляд здається, що це дуже складні завдання. Проте все мине легко, якщо ви навчитесь відразу планувати свій робочий час.

3

Будьте «губкою»

З перших днів не забувайте відвідував всі збори, навіть якщо ви ще не впевнені в тому, що відбувається, або вони не стосуються вашої роботи на 100%. Також приєднуйтесь до неформальних подій.

Якщо вас запросять на обід, чашку кави або перекинутись тенісним м’ячиком під час перерви, - не відмовляйтесь

Це чудовий спосіб познайомитись із людьми, і це показує, що ви раді бути частиною команди.

«Уважно спостерігайте і будьте привітним. Це допоможе вивчити і зрозуміти неписані правила поведінки, особливості корпоративної культури, а також запам’ятати імена і ролі нових колег, – розповідає Вікторія Сафронова. – Якщо можете допомогти в чомусь, ненав’язливо запропонуйте допомогу, адже можливо ви один в колективі знаєте, як зробити складну функцію в Eхcel або полагодити зламаний стілець. І тоді це допоможе налагодити контакт з новим колективом. Але тут ключове слово – ненав’язливо».

Коли етап першого знайомства позаду, не соромтеся питати те, що вам потрібно для роботи.

4

Мінімізуйте стрес

Сама по собі зміна роботи – це стрес, а обсяги інформації і тривожне очікування результатів адаптаційного періоду посилюють напругу. Людські ресурси не безмежні. Як результат – ви можете захворіти. Це може статися як у перші дні, так і відразу після проходження адаптаційного періоду.

Shutterstock

«Це психосоматична реакція на стрес. Наше тіло не може втекти від стресу, так як логіка говорить, що це неможливо. А стрес тисне. Ось тіло і знаходить вихід у простуді чи інших подібних явищах», – пояснює Надія Маньківська.

Для зниження стресу в період адаптації, окрім відомих всім речей, як от 8-годинний сон, прогулянки на свіжому повітрі, чи спілкування з друзями, психолог радить не прагнути до ідеальності. Адже це зажене вас ще у більший стрес.

5

Без фаталізму

І наостанок – не варто божеволіти від думки, що вас можуть не взяти. Так, завжди є шанс, що ви не пройдете випробувальний термін. Але, це не означає, що після цього настане кінець світу.

«Найгірше, що може трапиться, – це ви підете шукати нову роботу. Але і тут теж все було не дарма, – каже психолог Надія Маньківська. – Випробувальний термін, який ви не закрили успішно, це досвід і привід знову переглянути свої очікування, професійну підготовку і зрозуміти, над чим варто попрацювати. Зрештою, навіть Генрі Форда звільняли. Але це ж його не зупинило!»

Поділитися: