Абонент тимчасово недоступний: чи потрібно у відпустці відповідати на робочі листи

202
Shutterstock
Як пошта і месенджери руйнують стосунки і вкорочують нам життя

«Я у відпустці і не можу прочитати вашого листа. Тому його буде видалено. Будь ласка, зв’яжіться з Хансом чи Монікою, якщо це дійсно важливо, або надішліть ваш лист ще раз, коли я повернуся. Danke Schoen». Автоматичні відповіді приблизно такого змісту у 2014 році почали отримувати клієнти і партнери автомобілебудівної компанії Daimler, якщо відправляли повідомлення співробітникам концерну, які знаходились у відпустці.

Політика під назвою Mail On Holiday з’явилася в результаті дослідження про баланс між життям і роботою, яке за підтримки уряду провели Daimler та психологи Гейдельберзького університету.

Shutterstock

В результаті дослідження з’ясувалося, що хороший (читай – продуктивний) працівник – це добре відпочилий і не «застресований» працівник.

Щоб поліпшити умови праці та підвищити продуктивність, в Daimler, наприклад, закликали співробітників виділяти спеціальний час «без зустрічей», що присвячений виключно їх безпосереднім задачам або ж відпочинку за вже відпрацьовані екстра-години.

Але не дарма ключовим моментом стала саме практика автоматичного видалення «відпускних» робочих листів. Згідно з дослідженням, яке провела в цьому році компанія GfK на замовлення U.S. Travel Association, 54% американців не використовують свою щорічну відпустку, а головною причиною цього 43% з них називають страх повернутися до гори незакритих питань і нерозібраних листів.

Бути на зв’язку або бути зв’язаним

Ще у 2012 році американський Center for Creative Leadership з’ясував, що 60% користувачів смартфонів перебувають на зв’язку щодо професійних питань 13,5 годин на добу, а також кожен вікенд витрачають 5 годин на робочі листи. Логічно припустити, що сьогодні ці показники зросли ще більше.

Поїхати у відпустку парою, а повернутися окремо? Легко – якщо постійно відволікатися від свого партнера на робочу переписку

Крім того, ситуація майже не змінюється і у відпустці: за даними Американської психологічної асоціації (АПА), 44% людей навіть на курорті щодня перевіряють робочу пошту та месенджери, а кожен десятий робить це щогодини.

В Україні справи йдуть приблизно так само. За результатами опитування кадрового порталу HeadHunter, лише один з 10 відпочиваючих українців може дозволити собі ігнорувати робочі повідомлення. Для інших бути на зв’язку навіть у відпустці – це або побажання (63%), або обов’язкова вимога (26%) керівництва. Втім, шефи і самі подають приклад трудоголізму: майже чверть (24%) топ-менеджерів систематично працюють кожну відпустку, а 32% практикують таке час від часу.

Третій – зайвий

Третій – це смартфон: він здатний зруйнувати стосунки не гірше за коханця або коханку.

Поїхати у відпустку парою, а повернутися окремо? Легко – якщо постійно відволікатися від свого партнера на робоче листування. Згідно з результатами опитування британського туристичного порталу Travel Republic, саме це назвали причиною розставання 36% пар, які розпалися у відпустці. Але і ті супутники і супутниці «рабів смартфонів», кому вдалося зберегти стосунки, підкреслюють: робота партнера у відпустці – це серйозна проблема. На неї скаржаться 58% чоловіків і 70% жінок.

Shutterstock

Безперервний стрес і його наслідки для здоров’я (синдром хронічної втоми, проблеми з серцево-судинною і нервовою системами, гормональним фоном), а також зіпсовані особисті відносини/стосунки – заради чого все це?

Найпоширеніша відповідь – щоб бути професійно успішним. Але на жаль, вона в корені неправильна. Точніше, ті, хто його дають, впевнені, що вони – на вірному шляху. Але насправді з кожною зіпсованою відпусткою вони виявляються, як у відомому анекдоті, «все далі від Таллінна».

За даними тієї ж АПА, такі трудоголіки за останні три роки рідше отримували бонуси або підвищення зарплати, ніж «звичайні» працівники (79% проти 84%).

А кар'єрного зростання досягав рівний відсоток «трудоголіків» і «звичайних» співробітників (28%)

Таким чином, трудоголіки, які не можуть припинити працювати навіть на березі моря, не отримують ніяких додаткових «плюшок» за свою понаднормову працю. А ось чого у них дійсно більше, так це стресу – вдома (48% проти 41%) і на роботі (73% проти 68%). І через це вони швидше стають кандидатами на головну роль у рімейку фільму «Загнаних коней пристрілюють, чи не так?», а не на звання «Працівник року».

Відповідати не можна не відповідати

Тож що робити, щоб зберегти здорові нерви і стосунки: відключити телефон на час відпустки «і нехай весь світ зачекає»? Можна і так. Але в деяких випадках таке рішення може призвести до ще більшої напруги.

«Хоча немає сумнівів, що людям потрібен час, щоб відійти від стресу і уникнути вигоряння, це не обов’язково вимагає повного «цифрового детоксу», – вважає Девід В. Баллард, член управлінської команди АПА. – Для багатьох можливість залишатися на зв’язку є дуже важливою. Наші дослідження показують, що далеко не всі хочуть «повністю відключитися». І це нормально».

Shutterstock

З американцями погоджуються й українці. Майже половина працюючих – 49% – нормально ставляться до робочих повідомлень під час відпустки, але тільки за умови, що їх не смикають занадто часто. А категоричних противників завжди бути на зв’язку серед нас – 29%.

Тому відключати всі гаджети під час відпочинку чи ні – кожен вибирає сам

Але якщо рішення провести відпустку в режимі «Завжди готовий!» спричинене надією отримати бонуси, то варто згадати про обділених преміями американських трудоголіків. А якщо страхом, що в офісі без вас за тиждень все пропаде і розвалиться – то про «недоступних» німецьких автопромовців. Навіть незважаючи на відправлені до сміттєвого кошика листи клієнтів до співробітників, що відпочивають, концерн Daimler як і раніше процвітає.

Поділитися: