9 сфер прогресу: свіжі новини науки і техніки

321
Shutterstock
Телепатія ШІ, універсальна вакцина від грипу, відбитки пальців замість пін-коду та інше

Прогрес рухається зі швидкістю надзвукового винищувача, а сингулярність визирає з-за рогу, змушуючи людей з відкритими ротами слухати величезний потік науково-технічних новин, кожна з яких важливіша іншу. Тому ось вам гід по найбільш актуальних дослідженнях і винаходах початку 2018-го, які стануть людству в пригоді вже в найближчому майбутньому.

Медицина

Науковці Каліфорнійського університету наблизилися до створення універсальної вакцини від грипу. Звичайне щеплення – дохлі віруси, що навчають антитіла атакувати собі подібних. Т-клітини, які в нашому організмі є чимось на кшталт спецназу, не особливо реагують на «мерців». Нова вакцина – це грип-мутант, який швидко розмножується, але легко пригнічується імунною відповіддю.

Shutterstock

Він активує не конкретні антитіла, а Т-клітини, які шукатимуть ознаки захворювання в цілому.
А німецькі вчені перевели мишей на дієту з високим вмістом цукру, жирів і без клітковини (фастфуд).

І з’ясували, що подібна їжа змушує організм виробляти велику кількість імунних клітин (як під час зараження вірусом або бактерією), а потім і зовсім викликає запальні процеси. По суті, тіла гризунів реагують на фастфуд, як на захворювання. Мало того – згодом імунні клітини починають так реагувати і на корисну їжу.

Генетика

Біофармацевти компанії deCODE Genetics з Ісландії вперше в історії людства відновили ДНК померлої 200 років тому людини – Ханса Йонатана – не з її останків, а за зразками, отриманими від 182 його ісландських нащадків. Агнар Хелгасон з deCODE стверджує, що «будь-яка історична фігура, яка народилася після 1500 року, вже відома нащадкам, може бути реконструйована».

Штучний інтелект 2038: Microsoft радить не розслаблятися

Штучний інтелект

Схоже, ШІ вміє «читати думки». У Кіотському університеті трьох людей попросили дивитися картинки в трьох категоріях – живі об’єкти (тварини або люди), геометричні фігури і букви алфавіту. Паралельно вимірювалася активність їхнього мозку – як під час перегляду, так і під час спогадів про картинки. Дослідження тривало цілих десять місяців. Результати надіслали нейромережі, яка навчалася розшифровувати зображення з цієї самої активності. У результаті вийшла «глибока реконструкція зображення».

hightech.fm

А ШІ-алгоритм китайської компанії Alibaba з результатом 82,4% перевершив людину в розв’язанні знаменитого Стенфордського тесту на читання і розуміння тексту (кращий людський результат – 82,3%).

Китайці впевнені: тепер ШІ може працювати онлайн-консультантом або гідом, замінивши людей в цій галузі. У свою чергу розробники з Microsoft попросили свій новий алгоритм ШІ намалювати «жовто-чорну пташку з коротким дзьобом». Отак просто словами й попросили. І він намалював. Вийшло дуже непогано, дивіться самі.

Блокчейн

Слідом за Китаєм, ОАЕ і Саудівської Аравією свою Кремнієву долину з коньяком і лавашем створює Вірменія. Почати обіцяють вже цього року, спочатку запустять стартап-хайтек-акселератор, потім набудують дата-центрів на блокчейні, сядуть і будуть вейпити. Водночас NASA обіцяє застосувати блокчейн для досліджень космосу.

Електротранспорт

Генеральний директор Ferrari Серджо Маркьонне заявив, що компанія створить власний суперелектрокар. Розкішний, максимально френдлі до планети, краще ніж Tesla. Обіцяють встигнути до 2020-го (тоді вийде новий родстер від Маска).

Успішний новатор: 6 правил життя Ілона Маска

А норвезький держоператор аеропортів Avinor повідомляє, що в найближчі 20 років всі невеликі літаки (на 20-30 осіб), які здійснюють внутрішні короткі рейси, стануть електричними. У 2025 році обіцяють запустити перший такий, з 19 пасажирами на борту.

Гроші

Ви, напевно, давно дивується: телефон блокується сітківкою, обличчям, відбитком пальця і аурою, а банківська карта – банальним пін-кодом. Visa вирішила усунути ці суперечності і створила нову карту, яка теж використовує для ідентифікації папілярні візерунки паралельно з чотирма звичними цифрами. Утім, наразі це працюватиме лише в трьох компаніях.

Дрони й роботи

Неподалік узбережжя штату Новий Південний Уельс в Австралії шквальний вітер відніс двох підлітків в океан. Хлопці не могли проплисти 700 метрів через величезні хвилі. Їх врятував безпілотник: він скинув потопаючим надувний пліт і допоміг доплисти до берега.

Shutterstock

А дослідники з Гарвардського університету створили маленького робота milliDelta, який може рухатися зі швидкістю 75 рухів на секунду. Те що треба для конвеєрного складання, мікрохірургії та надточного медобладнання.

Квантова мережа

Між містом Грац в Австрії і китайським Сінлун передали інформацію з квантової мережі. Відстань – 7 тис. км. Якщо все буде добре, у нас буде квантовий інтернет з квантовими комп’ютерами, які зламають всі ваші блокчейни і відберуть біткойни. Здається, час запроваджувати поняття «квантовий комунізм».

Космос

Пам’ятайте оповідання Роберта Хайнлайна про підкорення Місяця приватними компаніями? Схоже, передбачення починають збуватися: фірма RocketLab з другої спроби успішно запустила власну ракету Electron з майданчика в Новій Зеландії. Якщо галузь розвиватиметься так само швидко, приватні космольоти з’являться найближчим часом. Тож вирішуйте вже зараз, чим займетеся на орбіті та за її межами.

Поділитися: