7 порад для оратора з книги «WOW-виступ по‑українськи» Андрія Степури

1087
Shutterstock
Як не зганьбитися перед сотнями слухачів

Публічний виступ – це стрес і величезна порція адреналіну. Як не провалити таку відповідальну місію? Цього вчить автор книги «WOW-виступ по-українськи» Андрій Степура. Маючи досвід публічних виступів з 1999 року, він заснував школу ораторської майстерності «Майстерня Лева» у Львові та провів 101 освітній курс про публічні виступи. Також автор книги є сертифікованим бізнес-тренером і (що трохи псує враження) НЛП-практиком.

У книзі чимало корисної інформації, зокрема, про техніку розігріву зв’язок і особливості підготовки та структурування виступу.

K.Fund Media вибрав сім на перший погляд простих порад для тих, хто готується до публічного виступу.


1

Зберіть команду підтримки

Цю техніку варто застосовувати на самому початку шляху – під час підготовки тексту. Подумки зберіть в одному місці всіх людей, думка яких для вас дуже важлива (це можуть бути кумири, близькі люди й навіть ті, кого з нами вже немає), і запитайте у них поради. Уявний діалог допоможе вам набратися сил і підбадьоритися.

2

Пишіть шпаргалки

Вийти на сцену зі шпаргалкою – нормально, головне – не перетворювати свої записи на конспект і не читати по ньому всю лекцію.

Читання за конспектом робить будь-який, навіть якнайкраще продуманий виступ, прогулянкою здорової людини на милицях: мова стає штучною, таку лекцію складно слухати. Хай вже ваш текст буде неідеальним, зате живим.

3

Використовуйте цифри

Конкретика приваблює слухачів. Що вам самим до душі: «10 способів поліпшити своє мовлення» або «Посібник щодо поліпшення мовлення»? Люди знають, чого очікувати від першого варіанту, він здається більш чітким і зрозумілим на відміну від абстрактного другого.

4

Жартуйте

Але пам’ятайте – це ризикований метод, який годиться лише коли ви впевнені в своєму почутті гумору.

Shutterstock

Важливо розповісти жарт невимушено – так, щоб у слухачів склалося враження, що ви згадали його зараз, а не гуглили три ночі поспіль і тепер намагаєтеся не забути деталі.

Після того витримайте невелику паузу. Якщо раптом зал не сприйняв ваш жарт як смішний, просто продовжуйте виступ так, ніби нічого не сталося.

5

Підготуйте слайди

Не обов’язково використовувати слайди для кожного виступу, але іноді без них просто не обійтися. Слайдшоу на екрані має виконувати одну з трьох функцій:

викликати емоції. Просто покажіть людям милого котика або заплаканої дитини – і заразіть аудиторію потрібною емоцією; 
візуалізувати складні дані. Один погляд на діаграму може пояснити ситуацію краще, ніж 20 хвилин просторікувань про цифри і статистику;
дублювати основні ідеї. Очима люди сприймають набагато більше інформації, ніж на слух. Якщо основні ідеї, які ви промовляєте, зафіксувати на слайдах, то їх запам’ятає навіть неуважний слухач.

6

Подолайте страх

Страх викликає все невідоме – і виступ на публіці також. І єдиний спосіб побороти страх – виступати частіше і більше: на тренінгах, курсах, перед друзями, дзеркалом, чоловіком чи дружиною і котом.

Shutterstock

7

Стежте за часом

Не втратити лік часу особливо важливо, якщо ви виступаєте на конференції. Не бійтеся сказати слухачам, що час на запитання сплив, а за вами виступає інший учасник.
Часто навіть за наявності кількох активних людей в залі решта аудиторії починає відверто нудьгувати. Це означає, що ви точно затягли презентацію.

Читайте також 10 порад про підготовку до публічного виступу від Тетяни Лукинюк

Поділитися: