6 міфів про сон, які заважають повноцінно відновитися

12856
Shutterstock
На вихідних не відіспишся, а склянка молока не позбавить безсоння

У суспільстві людей, що хронічно не висипаються і багато працюють, важливість сну не ставлять під сумнів. Про нього завжди мріють і не втомлюються повторювати про цілющу дію нічного відпочинку. Однак, як стверджує Майкл Дж. Бреус, клінічний психолог і член Американської академії медицини сну, багато поширених уявлень про сон – ні що інше як міфи.

У своєму блозі на сайті журналу «Psychology Today» доктор Бреус стверджує, що неповне або помилкове розуміння важливості сну і його механізмів не дає людині змоги повноцінно відновитися.

K.Fund Media публікує шість найпоширеніших і аж ніяк не безневинних міфів про сон.

Міф №1. Усі люди мають спати по вісім годин на день

Наш сон регулюють дві біологічні системи. Перша – система біоритмів, що відповідає за цикли біологічної активності людини, температури і виділення гормонів. Друга – гомеостатичний регулятор сну: вона посилає сигнали про те, що час спати, і завдяки їй ми відчуваємо сонливість.

У кожного своя норма сну
У кожного своя норма сну. Shutterstock

Робота цих систем залежить від спадкових факторів і зовнішніх подразників, як, наприклад, світло і темрява.

У силу різної генетики, біологічних показників організму і стану навколишнього середовища у всіх людей ці системи працюють по-різному. Тому критично важливо визначити необхідний кожному час сну. Деякому необхідно спати набагато більше восьми годин, інакше організм не встигне відпочити і відновитися.

Міф №2. Нам достатньо спати менше ніж шість годин

Не потрапляйте в пастку міфу №1, але й тверезо оцінюйте потреби організму.

Кількість необхідного сну різна для всіх, але згідно з дослідженнями лише 5% населення планети достатньо менше ніж шість годин для повноцінного нічного відпочинку (це можна пояснити певною мутацією генів у цієї невеликої групи людей).

У всіх інших регулярне недосипання істотно знижує продуктивність роботи, навіть якщо їм здається, що вони непогано відпочили.

Міф №3. З віком людина може спати менше

З переходом від дитинства до підліткового віку наша біологічна потреба в кількості сну змінюються. Але після остаточного формування організму і в міру його старіння ця потреба залишається незмінною.

Спати недостатньо – шкідливо в будь-якому віці
Спати недостатньо – шкідливо в будь-якому віці. Shutterstock

З’являються лише порушення: безсоння, зупинка дихання уві сні, сон, що не сприяє відновленню, ранній підйом. Це пов’язано з віковим погіршенням роботи системи біоритмів, яке збиває цикли сну.

Люди старшого віку іноді можуть спати менше часу вночі, але дрімати вдень, щоб повною мірою поповнити сили.

Міф №4. Можна привчити себе спати менше

Думка про те, що можна натренувати організм зберігати працездатність за мінімального часу сну, позбавлена будь-яких підстав. На потребу в сні та його якість справді впливає спосіб життя, але більшою мірою час, необхідний на сон, у кожної людини зумовлений її генетикою та біологічними показниками.

Ані тренування організму, ані дисципліна не допоможуть змінити індивідуальні кількісні потреби у сні

Сон критично важливий для загального стану здоров’я і когнітивних функцій. Через недосип у людини знижуються концентрація, креативність і стресостійкість.

Міф №5. Відсипаючись на вихідних, можна компенсувати недосип робочого тижня

Серед тижня ми часто недосипаємо і сподіваємося надолужити це на вихідних. Але позичаючи по кілька годин необхідного сну щодня, до кінця тижня ми накопичуємо «борг» майже у десять годин сну. Однак, згідно з дослідженнями, спроба відіспатися на вихідних не дає організму відновитися повною мірою. Ба більше, перевищення на вихідних своєї норми сну призводить до збою циклу сну і неспання. Виспавшись, ви знову пізно лягаєте спати в неділю і починаєте новий тиждень недосипу.

Тривалим сном на вихідних організм не обдуриш
Тривалим сном на вихідних організм не обдуриш. Shutterstock

Міф №6. Склянка молока допомагає заснути

Вважається, що амінокислота триптофан, яка міститься в молоці, сприяє кращому засипанню. Дійсно, триптофан відіграє важливу роль в процесі сну: він допомагає організму виробляти серотонін і мелатонін – ключові для здорового сну речовини. Ця амінокислота міститься не лише в молоці, а ще й в йогурті, сирі, горіхах, яйцях. Однак навряд чи вам вдасться з’їсти на ніч стільки продуктів, що містять триптофан, щоб це відповідало денній нормі, яка налаштовує організм на хороший сон.


Навіть щоденного повноцінного сну буде недостатньо для відновлення сил, якщо хоча б раз на рік ви не виділите пару тижнів, аби відпочити по-справжньому.

Поділитися: