5 способів вижити для надто вразливих: «Сверхчувствительные люди» Теда Зеффа

977
Paramount Pictures
Що робити, якщо вас виводить з рівноваги те, що інших зовсім не бентежить
Сверхчувствительные люди. От трудностей к преимуществам

Деякі люди більш тривожні і набагато болісніше реагують на подразники, ніж інші. Доктор психології за спеціалізацією «стрес-менеджмент» Тед Зефф зізнається, що сам страждав від цієї проблеми: в дитинстві не вмів ігнорувати подразники і не міг зосередитися на заняттях.

Цій проблемі він присвятив книгу «Сверхчувствительные люди. От трудностей к преимуществам», російський переклад якої випустило видавництво «Манн, Іванов и Фербер» у 2018 році.
Автор книги і себе зараховує себе до особливої касти «надчутливих людей» (НЧЛ) і ділить людство на дві категорії – тих, хто належить до НЧЛ, і тих, хто їх не розуміє.


Згідно з теорією Зеффа близько 15-20% населення не здатні ігнорувати подразники: їх легко розхитують шум, сторонні запахи, яскраве світло, натовп або поспіх. Вони гостро реагують на біль, жорстокість в кіно. При цьому чутливість може загострюватися з роками.

Наприклад, таку людину можуть доводити до відчаю баси від музики сусіда, навіть якщо вона не така вже й гучна за мірками оточуючих. А гамір в опенспейсі не дає їй зосередитися і, як наслідок, ефективність її роботи значно знижується. Їх напружує й виснажує перебування в натовпі. Усе це спричиняє НЧЛ як моральний, так і фізичний дискомфорт.

Тед Зефф розробив низку рекомендацій, які допоможуть поліпшити якість життя і людей з підвищеною чутливістю, і тих, хто такими не є.

1

Ідіть на компроміси

Не чекайте, що оточуючі з готовністю мінятимуть свій спосіб життя, щоб вам стало комфортно. Важливо не лише ввічливо просити людей змінити ситуацію, що викликає стрес, а й самому йти на поступки.

Знаходьте комфортне середовище
Знаходьте комфортне середовище. pxhere.com

Наприклад, якщо вам незатишно в натовпі, але ви любите кіно, можна ходити до кінотеатрів вранці. У ресторан теж можна відправитися до напливу охочих повечеряти.

Не варто закриватися в своїй раковині, соціалізація також важлива, просто слід вибирати більш комфортні саме для вас умови.

2

Обирайте спокійні фізичні вправи

Якщо надто активні види спорту викликають дискомфорт, вам варто задуматися про щось більш спокійне. Прикладом може стати йога: глибоке дихання, помірні фізичні навантаження зроблять свою справу.

Як зменшити стрес за 5 хвилин за допомогою простих технік

3

Ненадовго усамітнюйтеся двічі на тиждень

Якщо ви чутливі до подразників і швидко втомлюєтеся, варто робити перерви і влаштовувати собі «ізольований» відпочинок щонайменше двічі на тиждень. Налаштуйте себе на необхідність знайти час для релаксації.

Скажіть рідним, що вам потрібна тиша, попросіть не турбувати

На цей час відмовтеся від перевірки робочої пошти, телефонних дзвінків. Якщо домогтися тиші складно – створіть комфортне середовище за допомогою заспокійливої музики, генератора шуму або беруш. У цей час можна, наприклад, читати книгу.

4

Виробіть звичку «вимикати» день

Після восьмої або дев’ятої години вечора вимкніть всю електроніку: мобільний телефон, телевізор і комп’ютер. Такий ритуал допоможе «відключиться» від подій напруженого дня і вам.

Відключайтеся від напруженого дня.
Відключайтеся від напруженого дня. flickr.com

Цей час найкраще присвятити чомусь розслаблюючому, наприклад, вашому хобі, або прийняти гарячу ванну.

Якщо ви постійно обмірковуєте якусь проблему, що не відпускає вас навіть після півночі, то виділіть час і запишіть усі можливі варіанти вирішення складного питання. Потім скажіть собі, що, навіть продовживши шукати вихід, сьогодні ви точно нічого не зміните.

5

Не перевантажуйтеся

Якщо відчуваєте, що завдання поточного дня непосильні – не намагайтеся виконувати їх через силу, а спробуйте зменшити обсяг роботи. Тверезо дивіться на речі й не влаштовуйте собі зайвого стресу.

Важливо навчитися говорити «ні» у відповідь на пропозиції взяти на себе додаткові зобов’язання як на роботі, так і в особистому житті

Навіть попри почуття провини через відмову, вам все одно буде спокійніше.

НЧЛ легко піддаються настрою оточуючих. Наприклад, працюючи в колективі за умови стислих термінів, ви можете несвідомо почати писати, говорити і друкувати швидше, що тільки посилить напругу. Заведіть на столі щось, що нагадує про необхідність не піддаватися гарячковому настрою колег і якнайменше метушитися.

Не беріть більше, ніж можете зробити без напруги
Не беріть більше, ніж можете зробити без напруги. Shutterstock

Не всі поради однаково корисні

Поряд з дійсно вартими уваги речами, що покращують психологічний комфорт, автор дає і кілька сумнівних рекомендацій щодо роботи з тілом. Наприклад, пропозиція застосовувати гомеопатію і натуропатию як мінімум спантеличує. Також Тед Зефф пропонує звертатися до альтернативної медицини, акупунктури, БАДів і гіпнотерапії. До часті автора, він принаймні не висловлюється за повну заміну традиційних методів цією «альтернативщиною».

Пам’ятайте, що межа між надчутливістю і наддовірливістю дуже тонка і сліпа віра в усі рекомендації гуру не приведе ні до чого хорошого. Надчутливим людям, як і всім іншим, важливо критично мислити і вибирати те, що підходить саме їм.


Упоратися зі своїм напруженням буває нелегко не лише надчутливим людям. А на роботі причин для стресу може бути особливо багато. Психоаналітик Юлія Шуваева розповідає, що робити, щоб не зірватися.

Поділитися: