На вихід: 5 способів коректної відмови

3785
Як пом’якшити удар, коли доводиться казати співрозмовнику щось неприємне

Відмовити людині складно, і байдуже, хто це: клієнт, на якого у вас обмаль часу, чи кандидат, якого ви не можете взяти на певну посаду. І як зробити це, якщо ви бажаєте зберегти із людиною гарні стосунки?

На щастя, існує кілька способів пом’якшити удар – ну, принаймні трохи.

Пам’ятайте про ці п’ять ключових порад і тоді можна бути спокійним – стосунки з тим, кому доводиться відмовляти, не будуть зіпсовані.

1

Дійте вчасно

Перша порада вступає в гру ще до того, як ви маєте повідомити погані новини. І з нею не варто зволікати, адже відмова завжди спричиняє біль. Втім, буде ще болючіше, якщо вас змушують чекати казна чого не один тиждень.

Отож, інформуйте людину про хід справ і – щойно дізнаєтеся, що йтимете в іншому напрямку – неодмінно зв’яжіться з нею чи з ним і повідомте про все. Спроба відкласти неминуче погіршить ситуацію.

2

Поясніть причину

Відмовляючи комусь, ви, можливо, захочете сказати все коротко. Однак людина заслуговує знати, хоча б чому ви прийняли таке рішення – а надто, якщо його можна змінити чи покращити.

Надайте коротке пояснення, чому ви маєте так вчинити. Можливо, у вас немає часу на інший проект. Або, можливо, ви вирішили поки припинити набір працівників на цю конкретну посаду. Ви цілком можете надати таке пояснення.

Проте немає потреби розповідати про деталі. Зрештою, відмова – це частина бізнесу, і вона не гарантує тривалих пояснень чи вибачень.

3

Будьте чесними

Важливо, аби ваше пояснення було чесним.

Якщо ви скажете потенційному клієнту, що вже і так надто завантажені роботою та не можете взяти ще, то він може образитись, якщо «сарафанне радіо» донесе до нього, що ви насправді беретеся за нові проекти.

Так само повний сподівань кандидат на вакансію образиться, якщо на сайті вашої компанії в розділі «Про нас» раптом побачить фотографію нового усміхненого працівника, якого взяли на посаду, на яку нібито припинили набір.

Відтак, коли справа стосується відмови, варто застосувати стару примовку: «Чесність – найкраща політика».

4

Будьте ввічливими

Ви знаєте, скільки болю може спричинити спроба отримати щось, а потім пережити поразку? Саме тому так важливо щиро подякувати людині за її час та інтерес.

Чи допоможе це, коли вона почує погані новини? Звісно, ні. Але просте визнання того, що чужа спроба була важливою і її оцінили, доведе, що ви – не якесь безсердечне чудовисько.

5

Тримайте зв’язок

Тримати зв’язок із цінним кандидатом – у ваших інтересах. І ваша відмова цілком може стати початком подальших професійних стосунків.

До прикладу, при нагоді надішліть мейл зі статтею, що видається вам цікавою. Запропонуйте зустріч за філіжанкою кави. І, звісно ж, якщо ви нарешті матимете слушну пропозицію для цієї людини, неодмінно повідомте її чи його.

Відмова може бути справою нелегкою. Але вона не мусить неодмінно означати закінчення чогось, а і стати початком тривалої співпраці у майбутньому.

 

За матеріалами The Muse
У матеріалі «5 хитрощів – як вправно закінчити розмову» можна навчитися уникати незручностей під час спілкування, яке набридло, або заважає вашій роботі.

 

Поділитися: