Згідно з доповіддю Training Magazine компанії у США витрачають у середньому космічні $4,5 млрд на рік на програми навчання і розвитку для співробітників.
Упевнена, на українському IT-ринку найближчими роками спостерігатимуться подібні процеси – саме вирощування компаніями власних талантів стане одним з основних трендів і обов’язковим фактором ринкового успіху.
Під час роботи над дисертацією з методів і програм розвитку управлінського персоналу у високотехнологічних компаніях США я перечитала велику кількість бізнес-книг з цієї тематики. У моєму списку – найкращі з них.

«Робота рулить! Уроки Google: правила гри у команді мрії», Ласло Бок, 2016
Work Rules! Insights from Inside Google That Will Transform How You Live and Lead
Журнал Fortune 5 разів називав Google найкращою компанією-роботодавцем у США і багато разів у країнах у всьому світі. За даними ресурсу LinkedIn, найбільше людей у світі хочуть працювати саме в цій компанії – вона отримує щорічно близько 2 млн резюме. «Найкращі світові кадри прагнуть до компаній з високим рівнем свободи; саме туди стікаються найталановитіші. І лідери, які вміють створити правильне робоче середовище, як магніти, притягують найобдарованіших людей планети», – каже у своїй надзвичайно цікавій книзі віце-президент Google з персоналу Ласло Бок. У ній він розповідає про HR-практики і корпоративну культуру компанії. На думку автора, секрети кадрової політики Google більш ніж універсальні – їх цілком можна застосувати в компаніях будь-якого формату й величини.

«Доставка щастя. Шлях до прибутку, задоволення і мрії», Тоні Шей, 2016
Delivering Happiness: A Path to Profits, Passion, and Purpose
Ця книга – автобіографія одного з найяскравіших молодих бізнесменів нашого часу, який організував свій перший бізнес у дев’ять (!) років. Тоні Шей докладно розповідає історію розвитку його компанії Zappos, яка за десять років досягла мільярдного обороту. А головне – про те, як йому і його соратникам вдалося побудувати бізнес, що радує своїм існуванням не лише власників, а й усіх причетних до компанії – від співробітників і клієнтів до постачальників і партнерів. Дуже цікавий блок книги присвячений помилкам, яких Zappos припустилася на шляху розвитку.
Чи є місце щасливим і здоровим відносинам в українських компаніях, як їх побудувати і розвивати, де знайти ресурси і зрештою створити успішний бізнес – відповіді на ці запитання ви зможете знайти у книзі Тоні Шея. Якщо вирішите поглибити ваші знання з побудови корпоративної культури – дізнайтеся про п’ять її рівнів у книзі «Лидер и племя» Дейва Логана.

«Управление результативностью. Система оценки результатов в действии», Майкл Армстронг, Анжела Берон, 2014
Managing Performance: Performance Management in Action
Вільне і креативне середовище – далеко не єдиний фактор успіху високотехнологічної компанії. Ця книга про те, як підвищити ефективність бізнесу за допомогою створення системи управління результативністю. Для керівників вельми корисним буде аналіз різних підходів до атестації за результативністю, оцінки досягнень співробітників і їх ранжирування, індивідуальних планів розвитку людей. «Успіх організації забезпечують не принципи кадрової політики як такі, а їх гнучке застосування лінійними керівниками в інтересах співробітників», – вважають її автори.

«Нейроменеджмент. Почему кнут и пряник больше не работают?», Чарльз С. Джейкобс, 2010
Management Rewired: Why Feedback Does not Work and Other Surprising Lessons from the Latest Brain Science
Ще одна вельми корисна і практична книга про підвищення ефективності своєї команди. Вона допоможе керівникам зрозуміти, що співробітників можна і важливо мотивувати не грошима, а в першу чергу цікавою роботою, завданнями, можливістю розвитку. Автор також доступно розповідає про те, як перетворити слабкі сторони компанії на сильні, підвищити ефективність ваших співробітників, використовувати їхні ідеї і пропозиції для збільшення доходів. Гарним доповненням до цієї книги буде «Драйв» Даніела Пінка.

«Почни з чому», Саймон Сінеко, 2015
Start With Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action
На думку Саймона Сінеко, є багато не просто успішних, а й здатних надихати інших компаній. Секрет таких організацій полягає саме в тому, що їхні лідери розуміють, «чому» їхній бізнес існує – тобто, мають особливу мотивацію. «Ця книга створена не для того, щоб розповісти вам, що і як робити. Її метою не є забезпечити вас планом дій. Її мета – запропонувати вам мотив для дій», – йдеться в анотації. Починайте ваші комунікації з командою з обговорення питань «чому ми обираємо цю стратегію?» або «чому нам цікавий цей проект?» і вже потім визначайте, «що» і «як», радить автор.