5 книг від керівника чеської Асоціації нанотехнологічної індустрії Їржі Куса

483
Иржи Кус. jirikus.cz
Що читати, щоб бути впевненим у собі у світі, який рухається дедалі швидше невідомо куди

Їржі Кус очолює Асоціацію нанотехнологічної індустрії у Чеській Республіці та є одним із співорганізаторів форуму візіонерів Future Port Prague. У 2012 році заснував компанію nanoSPACE, яка виробляє постільну білизну із нановолокон, що захищають від пилових кліщів. За фахом – електроінженер. Понад 20 років працював у сфері промислової автоматизації. «Штучний інтелект, як і молоток, можна використовувати як на користь, так і на шкоду. Було б не зайвим зрозуміти, як влаштовані ми самі», – це вже він каже як психолог за другою освітою.

Ми зустрілися з ним у Празі, де він за чашкою бадьорливої кави розповів K.Fund Media про кілька книжок, які, на його думку, допоможуть впоратися із відчуттям тривоги й розгубленості в умовах непередбачуваності. Він вважає, що песимісти – це не добре поінформовані оптимісти, а люди яким бракує креативності.

Третья промышленная революция

«Третя промислова революція: як горизонтальна взаємодія трансформує енергетику, економіку й світ загалом», Джеремі Ріфкін

The Third Industrial Revolution: How Lateral Power Is Transforming Energy, the Economy, and the World, 2011

Перша промислова революція виникла з появою парового двигуна та телеграфа, друга була пов’язана з двигуном внутрішнього згоряння та телефоном. Економіст Ріфкін пише, що ми є свідками третьої, яку уможливлює використання відновлюваних джерел енергії та інтернету. Вони – фундамент для нової економіки, в основі якої сталий розвиток. Дуже скоро кожен з нас вироблятиме енергію й ділитися нею так само, як ми сьогодні ділимося інформацією в соціальних мережах. Це, звісно ж, докорінно змінить людські відносини: від того, як ми сплачуємо за товари і послуги, до виховання наших дітей. Цілком можливо, що головний винахід ХХІ століття ще має з’явитися й нам лишається хіба будувати здогадки довкола того, що б це могло бути. Але незле мати такий дороговказ, як ця книга.


Вторая эпоха машин

«Друга епоха машин: робота, прогрес та процвітання в часи надзвичайних технологій», Ерік Бріньолфссон та Ендрю Макафі

The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies, 2016

Є легенда про розумного чоловіка, який вигадав шахи для імператора. Гонорар за свій винахід він попросив виплатити йому рисовими зернятками: на першу клітинку шахівниці покласти одне зернятко, на другу – дві, на третю – чотири і так далі. Здавалося б, яка дрібниця. Але виявилося, що геометрична прогресія – підступна річ: щоб заповнити клітини другої половини поля, не вистачило б усього рису на землі, й такими числами людський мозок просто не здатен оперувати. Це подібно до прогресу, який ми зараз спостерігаємо. Професори Массачусетського технологічного інституту Бріньолфссон та Макафі стверджують, що ми вже на другій половині шахівниці. У цій книзі вони пропонують стратегії для виживання й розвитку в новій реальності.

Більше про книгу


Машина, платформа, скопление: осваивая наше цифровое будущее

«Машина, платформа, скупчення: опановуючи наше цифрове майбутнє», Ерік Бріньолфссон та Ендрю Макафі

Machine, Platform, Crowd: Harnessing Our Digital Future, 2017

Ця книга перегукується із попередньою. Її автори звертають увагу на три тенденції. По-перше, машини в багатьох сферах уже перевершили людину, і це лише початок, тому нам доведеться делегувати їм чимало своїх повноважень. По-друге, такі великі й впливові платформи, як Amazon, Apple та Google, стають ще більшими й ще впливовішими, а все завдяки великим масивам даних про своїх клієнтів. По-третє (і це дуже важливо), єднання однодумців – це неабияка сила, що ми бачимо на прикладі Вікіпедії, яка є одним із найвідвідуваніших ресурсів.


Психоаналитический диагноз

«Психоаналітична діагностика: розуміння структури особистості у клінічному процесі», Ненсі Мак-Вільямс

Psychoanalytic Diagnosis: Understanding Personality Structure in the Clinical Process, 1994

Попри свою специфічну назву ця книга, як на мене, може бути цікавою і неспеціалісту. Вона дохідливо описує різні типи особистості, притаманну їм поведінку та емоційні стани. Через трансформації у цих сферах у багатьох може скластися враження, що вони втрачають контроль над власним життям. Це породжує невпевненість в собі. Люди з низькою самооцінкою налякані, дезорієнтовані й шукають простих рішень. Чим радо користуються патологічні нарциси. Лідери-популісти обіцяють невпевненим людям стабільність і захищеність від ворожого світу, підживлюють їхню ностальгію. Особисто мене більше лякає те, що такі ідеї здобувають масову підтримку, а не повстання машин.


«Космонавт с Богемии» Ярослав Калфарж

«Космонавт із Богемії» Ярослав Калфарж

Spaceman of Bohemia, 2017

Калфарж, який народився у 1989-х, незадовго до Оксамитової революції, переїхав до США на початку 2000-х. Цей його дебютний роман отримав дуже позитивні відгуки літературних критиків. Це (вигадана) історія про астрофізика Якуба Прохазку – першого чеха, якого відрядили з місією у космос. Тут вам і особиста драма, і самотність, і стосунки на відстані, і дружба, і пошук справедливості та примирення. Вона і проймає, і втішає, – так, як і має бути з хорошою книжкою. Я, знаєте, взагалі не прихильник усіх цих порадниць на кшталт «10 кроків до щастя». Як на мене, найкраща послуга, яку може зробити собі людина, – розвивати свою уяву.


Читайте також 5 майбутніх змін в житті людства

Поділитися: