5 галузей, у які варто інвестувати уже зараз

5 галузей, у які варто інвестувати
Вкладати гроші потрібно в інфраструктуру, енергетику, девелопмент, ритейл і агротех

За останній рік відбувся сплеск інтересу до України від міжнародних компаній і фондів, готових вкладати мільйони доларів в проекти, що здатні генерувати суттєві прибутки акціонерам.

Спираючись на стан економіки та потенціал галузей, виділю топ-5 найпривабливіших з точки зору іноземного капіталу: інфраструктура, енергетика, девелопмент, рітейл та агротех.

1. Інфраструктура:

Незамінна артерія для бізнесу – дороги, більше 90% яких в Україні перебуває в аварійному стані. Це стало причиною для посилення уваги Кабміну до логістичного напряму та виділенню на капремонт, реконструкцію та побудову 30 млрд грн у 2018 році. У поєднанні з використанням відкритих тендерів через систему ProZorro для проведення відбору компаній-підрядників, створюються умови, коли працювати на українському ринку стає доступно, конкурентно та прибутково.

Також варта уваги модернізація портів та загалом стивідорний сектор – особливо на фоні реалізації китайського проекту «Один пояс – один шлях» у світі та приєднання України до цієї ініціативи, а також активізації питання річкових перевезень в Україні.

Вже прийнятий закон про концесії, який відкриває можливості для інвесторів, а також не варто забувати про те, що протягом 5 років в Україні діє закон «Про морські порти» (стаття 27), згідно з яким для інвесторів, які займаються модернізацію або будівництвом об’єктів портового господарства, передбачена індексація капіталовкладень.

2. Енергетика:

Світовий тренд «зеленої економіки» диктує нові підходи і ламає усталені моделі: сонячні та вітрові електростанції, біомаса, низьковуглецеві інновації уже сьогодні замінюють звичні вугілля, газ, мазут. В Миколаївській, Дніпропетровській та Херсонській області завдяки сприятливим природним умовам починають масово з’являтись електростанції нового формату. Законодавчо закріплений «зелений» тариф разом з розумінням об’ємів біомаси, рівня сонячного випромінювання та вітряних потоків, дозволяють з мінімальною погрішністю розрахувати, скільки електроенергії виробить станція та скільки коштів отримає її власник.

Переваги: середній поріг входу, строк окупності 3-8 років та низькі ризики.

3. Девелопмент:

Україна досі залишається країною з відносно низьким відсотком насиченості ринку нерухомості якісними торговими площами (співвідношення площі на 1000 жителів).

Ринок відзначав відновлення попиту з боку роздрібної торгівлі та логістики та збільшення кількості орендарів

У 2018 у сегменті ми очікуємо зростання орендних ставок у професійних складських приміщеннях, падіння рівня вакантності та дефіцит нових об’єктів на стадії будівництва, також спостерігається розширення будівництва складських площ за схемою built-to-suit (для власного використання). Ці факти у поєднанні з рентабельністю та високоприбутковістю інвестицій в девелопмент дають підстави говорити про те, що дана сфера продовжує бути однією з найбільш популярних для інвестування.

Активізація діяльності готельних операторів Reikartz, Radisson Blu, Ibis підтверджує потенціал України, особливо в містах-мільйонниках, а також підвищують запит на розширення якісних торгових площ.

4. Рітейл:

Протягом усього 2017 року простежувалось зміцнення споживчого попиту, а дані початку 2018 вказують на збереження позитивних трендів в економіці. Такі дані не пройшли повз 35 нових брендів, які вийшли на ринок України у минулому році. Також є чітка тенденція до зниження вакантності в існуючих якісних об’єктах.

Однозначним є зростання попиту з боку рітейлерів, що підтверджується приходом в Україну таких китів світового рітейлу, як Zara Home, IKEA, H&M, Decathlon, що позначиться на помірному зростанні орендних ставок.

При цьому відбувається консолідація ринку продуктового рітейлу (покупка французьким Ашан супермаркетів «Караван»), переформатування  (продаж Billa Україна магазинів в регіонах і концентрація на столиці) та повернення на ринок нідерландського Spar із застосуванням різноформатної франшизи з VolWest.

5. Агротех:

За підсумками 2017 року експорт української агропродукції побив новий рекорд – згідно з офіційними даними в Україні за рахунок сільського господарства забезпечується 11% ВВП, динамічно зростає запит на українські продукти в ЄС та на азійських ринках (+27% та +10%, 2017). Саме тому агрохолдинги, фермерські господарства, кооперативи прагнуть підвищувати ефективність підприємств завдяки активному вдосконаленню процесів вирощування, збору, зберігання та переробки продукції, модернізації виробничих потужностей із застосуванням інноваційних технічних та IT-розробок.

Це дає підстави вважати, що інвестиції широкого спектру в експортно-орієнтовані галузі агропромисловості є вкрай перспективними та прибутковими, з можливістю масштабування у світі

До того ж створення і запуск Експортно-кредитного агентства в 2018 році сприятиме інституалізації галузі, забезпечуючи страхування і гарантій експортерам.

Поділитися: