Незграбний момент: як реагувати і вести себе у незручних ситуаціях на роботі

561
kyky.org
Як вийти переможцем із незручного становища і зберегти відносини з колегами і керівництвом

У складних ситуаціях на роботі багато людей відчувають себе двояко. З одного боку, хочеться вирішити питання на свою користь, з іншого – не посваритися з впливовими людьми. Що можна вдіяти у деяких найпоширеніших випадках? Кілька відповідей ми можемо запропонувати.

Ситуація №1. Хтось приписує собі вашу ідею

Кеті є головним операційним директором компанії гостинності. У неї допитливий стратегічний розум. У суперечливий момент вона рекомендує, щоб керівний склад перейшов на нову стратегію пошуку талантів. Ідея зустрічає опір. Тоді Дейв, керівник відділу ІТ, повторює її ідею власними словами.

Shutterstock

Решта керівного складу компанії підтримує «його» ідею. Не так важливо, чи відбудеться така ситуація, але коли саме це станеться: ви викладаєте свою думку. Але її не визнають або ж відхиляють.

Кілька хвилин або днів потому колега чи менеджер трошки інакше формулює вашу точку зору, представляючи її як власну,  і його чи її хвалять за це.

Що ви маєте сказати: «Дякую, що висвітлили мою точку зору»

Кеті не зупинилася. «Дякую, що висвітлив мою точку зору, Дейве. Є ще кілька інших тем, які варто розглянути разом із цим. Я оповім швидко, і ми зможемо детально поговорити про це на наступній зустрічі». Група тепер зосередила увагу на Кеті, і рухалася далі, щоб розглянути її як головну особу для розмови.

Ситуація №2. Вас попросили залишитися на роботі довше саме тоді, коли ви збиралися йти в особистих справах

Гізер працює лікарем у великій міській лікарні. В середу о 16 годині вона відвідує годинне засідання адміністрації клініки. Якщо Гізер їде з роботи до 17 години, то прибуває додому вчасно, щоб няня могла так само вчасно дістатися до своїх дітей на позашкільній програмі.

Shutterstock

О 17:00 Гізер встає, щоб піти геть. Один з адміністраторів клініки питає, чи може вона залишитися ще на кілька хвилин, поки вони не закінчать.

Гізер боїться сказати, що мусить йти, щоб відпустити няню, бо знає, що колеги можуть засуджувати її, що має кепську робочу етику.

Що ви маєте сказати:«Перепрошую, але у мене є інша домовленість»

Забрати дитину з дитячого садочку чи від няні, перевезти когось із батьків до лікувального закладу або відвідати консультацію в лікаря з близьким другом є обов’язковими для виконання речами, що залежать від часу – особливо, якщо хтось, кого любите, залежить від вас. Незалежно від того, наскільки поблажливим до родинних справ є керівництво у вас на роботі, пояснення сімейних проблем колегам може викликати обурення.

Складаючи ноутбук і сумку, Гізер сказала: «Перепрошую, але у мене є інша домовленість». Інший лікар запитав: «І куди ж ви збираєтеся? На якусь гулянку?» Пройшовши до дверей конференц-залу, Гізер схопила пляшку з водою, промовивши на прощання: «Це те, що я була зобов’язана зробити задовго до того, як запланували засідання. Я завтра буду, щоб наздогнати все».

Ситуація №3. Ви маєте сказати «ні»

В суботу ввечері, о 21 годині Сем надсилає Джулії текст з ідеєю, яка могла б надати компанії перевагу в часі утримання дзвінків. Джулію попросили попрацювати у тандемі з Семом, але вона уникала цього тому, що Сем ненадійний.

Що ви маєте сказати:«Це хороший старт»

Сказати «ні» важко, особливо, якщо ви намагаєтеся продемонструвати працелюбність і командну гру. Часто здається, наче легше сказати «так», щоб заспокоїти інших, увімкнути «правильну оптику» або прибрати завдання з дороги.

Shutterstock

Джулія написала Сему «Це хороший старт! Я зберу команду для підготовки даних і зв’яжусь із вами, маючи ідеї про те, як можемо підійти до часу утримання виклику».

Ситуація №4. Ви маєте надати негативний чи незручний відгук людині, близькій вам

Тоні – закупівельник на шоколадній фабриці. Два роки Джей був його менеджером і другом. Останнім часом багато інших співробітників просили  Джея сказати Тоні, що у того тхне з рота. Ситуація стала нестерпною для багатьох, навіть бентежною для продавців.

Що ви маєте сказати: «Я на твоєму боці, як колись хтось був на моєму»

Коли ви даєте відгуки, що вимагають делікатного висловлення, незалежно від того, наскільки ви намагаєтеся позиціонувати себе як адвокат, люди, як правило, займають оборонну позицію. Це змушує вас запитати себе: чи варто взагалі давати той відгук.

Shutterstock

Джей підійшов до Тоні біля його столу і сказав, що має невеличкий відгук. «Я на твоєму боці, як колись хтось був на моєму. Можливо, ти помітив, що я відступаю на крок, коли ми говоримо. Я та інші неодноразово завважували, що твоє дихання не завжди свіже. Це може бути просто через зневоднення, але мене непокоїть, що це може вказувати на те, що тобі необхідно обговорити проблему зі стоматологом або іншим лікарем». Він передав Тоні упаковку м’ятних цукерок. Тоні, хоч трохи збентежений, посміхнувся і подякував. Джей потис руку Тоні й рушив назад до свого столу.

 

За матеріалами HBR
Поділитися: