4 причини, чому штучний інтелект знижує продуктивність праці

364
careers.orbium.com
Системи, що використовують ШІ, працюють ефективніше за будь-яку людину. Але, всупереч очікуванням, темпи зростання продуктивності праці скорочуються

CEO Unilever Пол Полман недавно заявив, що ніколи ще інновації не були такими стрімкими. З ним солідарний Білл Гейтс. П’ятірка «дорогих» компаній світу: Apple, Facebook, Amazon, Google і Microsoft – інвестують значні кошти в розвиток ШІ. За даними аналітичної компанії CBInsights, глобальні інвестиції в приватні компанії, котрі сфокусовані на ШІ, за кілька років стрімко зросли: з $589 млн в 2012 році до $5 млрд в 2016.

Штучний інтелект від Alibaba подбає про кожну свиню на фермах Tequ 

Ці технології мають великий потенціал, але поки позитивного впливу на сукупну статистику вони ще не зробили. Темпи зростання продуктивності праці зменшилися наполовину в порівнянні з минулим десятиліттям. Реальні прибутки більшості американців перебувають в стагнації з кінця 1990-х років. Про це йдеться в нещодавно опублікованому звіті Національного бюро економічних досліджень (NBER), що має назву «Штучний інтелект і сучасний парадокс продуктивності: зіткнення очікувань і статистики».

Чому так відбувається

«Парадоксу продуктивності» є чотири пояснення:

1

Хибні очікування

Можливо, нові технології не будуть настільки перетворюючими, як ми очікуємо, і вплинуть лише на деякі певні сектори економіки.

Нові технології не настільки перетворюючі, як ми очікуємо. Shutterstock

При цьому сукупний вплив залишиться незначним. Історичний досвід свідчить, що ядерна енергія так і не стала дешевшою.

Інші планети не стали ближчими, хоча минуло вже 40 років з моменту першого кроку людини по поверхні Місяця, а пасажирські літаки так і не літають з надзвуковими швидкостями.

2

Некоректні вимірювання

Невідповідність обсягу виробництва і продуктивності. На практиці це означає, що ми вже користуємося перевагами нових технологій, але ще не виміряли їх коректно.

А відповідно зниження темпів в минулій декаді було ілюзорним

Багато продуктів нових технологій, як, наприклад, смартфони, соцмережі, медіа та застосунки, що завантажуються, мають невисоку монетизацію, але споживачі дуже активно ними користуються.

3

Концентрація дистрибуції та ефект «золотої лихоманки»

Перевагами нових технологій може скористатися відносно невелика кількість секторів економіки, що створює високу конкуренцію і провокує тих, хто вже домігся ефективної віддачі, блокувати доступ конкурентів до переваг нових технологій.

4

Затримка в отриманні віддачі від технологій

Це ключове пояснення в уповільненні темпів зростання продуктивності. Вона залежить від двох характеристик:

Ступеню Трансформаційності (СТ) – масштаб економічної трансформації та інституційної рекомпозиції, що необхідні для широкого впровадження технології.

Технології все ще на стадії спроб і помилок впровадження. Shutterstock

Ступеню Глобальності (СГ) – широта її потенційного використання в різних індустріях і областях.

Перехід до цифрової економіки заснований на тотальній діджіталізаціі за рахунок технологій з найвищими в історії СТ і СГ: інтернет, смартфони, хмари, інтернет речей і ШІ. СТ і СГ цих технологій настільки високі, що навіть зараз, через 45 років після початку «цифрової революції», вони все ще знаходяться на стадії спроб і помилок впровадження. Для цього періоду характерні колосальні витрати на експерименти з новими бізнес-моделями і спекуляція на нових схемах монетизації.

Метафорично перша стадія впроваджень технології схожа на розгін двигуна авто – витрати палива величезні, а швидкість поки що маленька

З переходом на стадію реального масового впровадження все змінюється з точністю до навпаки: витрати палива скорочуються, а швидкість збільшується.

На порозі змін

Прогрес ШІ поки ще не має великого впливу на економіку, але у процесі поширення цей вплив буде все помітнішим. І подальша розробка ШІ, і супутні зміни є дуже дорогими, трудомісткими і вимагають багато часу для впровадження. Все це веде до тимчасового зниження продуктивності.

Подальший розвиток ШІ сприятиме трансформації існуючих бізнес-моделей. Advantech

Подальший розвиток ШІ вплине не тільки на сферу людських ресурсів і навичок, але посприяє трансформації існуючих бізнес-моделей. Традиційні інструменти для проведення економічних вимірювань оновляться відповідно до нових реалій.

Поділитися: