3 способи боротьби зі спекою в місті

318
mandria.ua
Як мегаполіси охолоджують свої бетонні джунглі

Велике місто в спеку перетворюється на розпечені асфальто-бетонні джунглі. Високі будівлі блокують прохолодні бризи з відкритих територій, а вихлопні гази автомобілів тільки підсилюють ефект духовки.

Це відомий ефект «міського теплового острова»: над міськими агломераціями температура завжди вища, ніж над навколишніми сільськими територіями – різниця доходить на 2-5 градусів вдень і 10-15 вночі.

Урбанізація стала серйозною проблемою для охорони здоров’я США, нагадує The New York Times.

За оцінкою Центру з контролю і профілактики захворювань, близько 650 американців щорічно помирають від теплових ударів чи переохолодження, а процес глобального потепління погіршить ситуацію.

Архітектори та містобудівники шукають нові варіанти боротьби з ефектом теплового острова.

«Містам необхідно усвідомити, що вони можуть і повинні змінювати свій клімат», – упевнений професор інституту архітектури та регіонального планування університету Джорджії Брайан Стоун-молодший.

Нижче йдеться про три перспективних ідеї, які вже застосовуються в міському плануванні для нормалізації клімату.

1

Більше дерев

У Далласі (штат Техас) температура влітку сягає 40 градусів за Цельсієм. Волонтери провели активну просвітницьку кампанію в неблагополучному районі Ок-Кліфф і разом з місцевими жителями посадили близько 1000 нових дерев навколо шкіл і будинків.

Крони дерев активно випаровують вологу і охолоджуючи середовище
Крони дерев активно випаровують вологу і охолоджуючи середовище. pxhere.com

Дерева не лише додають зеленого кольору території. Їхні крони активно випаровують вологу, охолоджуючи середовище на кілька градусів. Листя поглинають і фільтрують пил і вихлопні гази.

Парк по сусідству допоможе пережити спеку і смог та полегшує життя астматикам і людям з іншими захворюваннями.

Як і в Україні, у Штатах місцеві бюджети не надто охоче фінансують нові лісопосадки (і переводять їх у статус зелених зон). У Далласі громадські об’єднання, які очолили рух за озеленення міста, – «Траст за громадські землі», Фонд «Техаські дерева» і «Охорона природи» – аргументували свої дії даними про стан здоров’я людей, навколишнього середовища і соціально-економічну ситуацію.

До 2050 року «зелена» енергія покриє 50% потреб планети

На жаль, щоб охолодити місто, тисячі дерев не вистачить.

«Щоб справді зрушити ситуацію з мертвої точки, нам доведеться замислитися про чверть мільйона саджанців», – говорить глава місцевої організації «Охорона природи» Лора Хаффман.

Влада Сіетла (штат Вашингтон) заохочує проектувальників і девелоперів розбивати парки на дахах нових об’єктів і створювати «вертикальні сади» на стінах будівель.

У Лондоні нещодавно провели аудит центральних ділових районів і визначили майже 1 млн кв. м простору, який можна перетворити на так звані дощові (низинні) сади, парки на дахах і зелені стіни.

2

Дорогу вітру

У промисловому Штутгарті (Німеччина) розбудовують проспекти, обсаджені деревами, щоб поліпшити циркуляцію повітря в місті. Місто розташоване в долині річки Неккар і оточене крутими пагорбами Шварцвальда, які утримують над ним гаряче повітря і смог – смертельний коктейль, особливо влітку.

У Штутгарті створюють проспекти, обсаджені деревами, для циркуляції повітря. nytimes.com

Новий план забудови Штутгарта передбачає створення вентиляційних коридорів. Широкі вулиці з деревами, що йдуть крізь усе місто, допомагають провітрювати місто ночами.

Крім того, міські чиновники заборонили забудову певних пагорбів, щоб зберегти правильну циркуляцію повітряних потоків. Звісно, ця стратегія не є універсальною, усе залежить від географії та клімату конкретного міста.

А Рур і нині там: як місто в Німеччині здійснило ребрендинг ціною в мільярди

Досвід Німеччини взяли на озброєння китайці. Влада Пекіна і Сианя має намір створити циркуляційні коридори і для цього вже вивчає місцеву розу вітрів, щоб стратегічно розпланувати парки і озера замість міських кварталів на шляху основних повітряних потоків.

3

Фарбуємо дахи в білий колір

Чорні бітумні дахи, темні покрівлі, асфальт трас і автостоянок поглинають сонячне світло і сильно нагріваються. Це ще один суттєвий фактор, що впливає на формування міського теплового острова.

Сьогодні багато містобудівників прагнуть зменшити «темну масу» за рахунок більш світлих і світловідбивних будівельних матеріалів.

У Нью-Йорку працює програма CoolRoofs («прохолодні дахи»). Світловідбивні покриття застосували вже на 500 тис. кв. м нью-йоркських покрівель. У Лос-Анджелесі міська влада почала впроваджувати дорожні покриття світлих кольорів.

Білі дахи добре відбивають світло
Білі дахи добре відбивають світло. everystockphoto.com

У дослідженні доктора Стоуна з університету Джорджії наведено аргументи на користь впровадження в містобудівну практику цих трьох методів. 

Він стверджує, що розширення зелених зон і застосування світловідбивних матеріалів потенційно можуть компенсувати розширення теплових островів унаслідок глобального потепління.

Утім, CoolRofs працює не скрізь. Дослідження Матея Джорджеску з університету Арізони свідчить, що ця програма знизить на кілька градусів температуру у Вашингтоні чи Нью-Йорку. Водночас у тропічній Флориді світловідбивні матеріали, навпаки, можуть призвести до зниження кількості опадів.

Найбільший теплової острів планети – 9,5-мільйонний Токіо – чекати не може. У рамках підготовки до літньої Олімпіади-2020 на мегаполісі вже впроваджують дренуючий асфальтобетон, який поглинає більше води, і нові світло- і тепловідбивні покриття в радіусі 80 км від трас, включаючи і запланований маршрут олімпійського марафону.

Токійці сподіваються, що нові матеріали допоможуть знизити температуру поверхні дороги на 10 і більше градусів. Однак і цього може виявитися недостатньо, і деякі вчені вже пропонують повністю вивести марафон з Токіо для безпеки спортсменів.

Студія дизайну з США спроектувала «зелену» диво-хижку за $250 тис.

Поділитися: